Luonnonsuojelu

Niinistö: Vapaaehtoinen suojelu ei riitä norpan pelastamiseen

• 10.2.2010

Saimaannorppia on jäljellä enää 260 yksilöä, joista lisääntyviä naaraita on vähän yli 60. Norppaa on suojeltu tähän mennessä vapaaehtoisten sopimusten avulla. Tämä ei ole riittänyt kattamaan kaikkia norpan elinalueita. Suojelualueiden väleissä on aukkopaikkoja, joiden suojeluun ei ole löytynyt riittävästi vapaaehtoista tahtoa. Kalastus saattaa keskittyä entistä voimakkaammin näille alueille ja uhata siten norpan selviytymistä.

Norpan pelastamiseen pyrkivä kattava verkkokalastuskielto norpan elinalueella sen pesimäaikana ei ole toteutunut, koska maa- ja metsätalousministeri Sirkka-Liisa Anttila ei ole tähän mennessä halunnut ryhtyä pakkotoimiin norpan pelastamiseksi. Vastuu ei ole ainoastaan ministeri Anttilan, vaan myös koko keskustapuolueen.

Vihreiden puoluehallitus ja Helsingin Vihreät Östersundomista: Natura-alueita ei voi uhrata

• 23.1.2010

Rakentaminen ja luonnonarvot täytyy sovittaa tarkasti yhteen Sipoosta Helsinkiin liitetyllä alueella, vaativat Vihreiden puoluehallitus ja Helsingin Vihreät.

- Naturaan kuuluville Kapellvikenin lintualueille ei pidä rakentaa asuntoja. Pikemminkin lintualue pitäisi liittää viherkäytävällä tulevaan Sipoonkorven kansallispuistoon. Luonnon monimuotoisuuden teemavuotena Suomen ja Helsingin pitää näyttää hyvää esimerkkiä. Ympäristöministeri Paula Lehtomäen kommentit Natura-alueille rakentamisesta ovat ikävä avaus tälle vuodelle, sanoo Vihreiden varapuheenjohtaja ja Helsingin vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja Mari Puoskari.

Sipoonkorven eteläosien suojelu on oltava lähtökohtana niin alueen kaavoituksessa kuin raidelinjauksessa. Uudesta asuinalueesta voidaan vihreiden mielestä muodostaa kokonaisuus, jossa ympäristöarvot yhdistyvät tiiviiseen kaupunkirakenteeseen.

Vesipoliittinen linjapaperi

Hyväksytty puoluevaltuuskunnan kokouksessa 19.4.2009

Itämeri ja sisävedet täytyy saada parempaan kuntoon. Suomalaiset voivat tehdä paljon. Toimenpide-ehdotuksiamme ovat muun muassa:

Sinnemäki ja Räsänen Kuopiossa: Maataloustuilla parempaa ympäristöä

• 4.5.2009

Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Anni Sinnemäki katsoo, että ympäristö- ja ilmastopolitiikan kannalta on keskeistä siirtyä maataloudessa kestävämpään ja eettisempään suuntaan. Maatalouden tuet tulisi EU-politiikassa sitoa siihen, kuinka maataloussektori hoitaa oman ympäristövastuunsa.

Saimaannorppa on pelastettava - nyt

Saimaannorppa on suuressa vaarassa kuolla sukupuuttoon. Leudot talvet heikentävät norpan pesimäoloja, ja arviolta jopa puolet vuosittain syntyvistä kuuteista hukkuu  kalastajien pyydyksiin ensimmäisen elinvuotensa aikana.

Maailman luonnonsuojeluliitto on luokitellut norpan äärimmäisen uhanalaiseksi. Norppakannan kooksi arvioidaan tällä hetkellä 260 yksilöä. Ilman nopeita ja riittäviä toimia olemme vaarassa menettää ainoan kotoperäisen nisäkäslajimme.

Vihreät verkossa