Re: Re: kasvissyönnistä (ylevi)

---------

Kirjoittajan mukaan: Jouni Lundqvist (jouni.lundqvist_miUku_elimaki.fi)
Päiväys: 31.01.2005 21:26



Pekka Raukko:

>Minua kiinnostaa tämä ravintoketjun lyhentäminen? Miksi siihen pitäisi >pyrkiä, ja koskeeko tämä lyhentämisen ihanne muitakin ravintoketjuja, >kuin niitä, joissa ihminen on mukana? Ja jos ei koske, niin kuin >epäilen, niin miksi se koskee ihmiseen linkittyviä ravintoketjuja?

Jouni Lundqvist:

Ravintoketjujen lyhentämiseen pitäisi pyrkiä mm siksi, että maapallon energiavarat ovat rajalliset. (En ymmärrä kysymystäsi, mitä muita ravintoketjuja asia voisi koskea. Perimmältään tässä on kyse vain ylikansoittuneen ihmiskunnan ruokkimisesta.)

En unohda kuitenkaan sitä tosiasiaa, että oleellisempaa kuin väestön määrä on sen kulutus/ruokatottumukset. Eli vaikka ravintoketjuja lyhentämällä ruoka riittää useammalle, niin toivon että niitä useampia olisi nykyistä vähemmän.

JL




Paluu Ylevin alkusivulle