VS: Re: ILOUUTINEN LIITO-ORAVASTA ? :?iso-8859-1?Q?LEVIÄÄ

---------

Kirjoittajan mukaan: Hannes Mäntyranta (hannes.mantyrantaMIUKUsmy.fi)
Päiväys: 31.10.2003 23:04



Tervehdys!

Jouni Lundqvist kirjoitti, että

> Niin tai näin, niin jokainen metsissä liikkunut on nähnyt,
> että metsiä on
> lyöty nurin kuin viimeista päivää (lue verotusta).

Kuten olen ennenkin sanonut, minusta on hämmästyttävää, että on ihmisiä, jota tietävät sillä perusteella, että "jokainen metsissä liikkunut on nähnyt", että "metsiä on lyöty nurin kuin viimeistä päivää".

Suomessa on 20 miljoonaa talousmetsähehtaaria. Jos joku ottaisi asiakseen tarkistaa niistä viisi (5) hehtaaria minuutissa, ottaisi kaikkien Suomen metsähehtaarien tarkistaminen kymmenen vuotta. No, tämän kun tekee porukalla, vaiva vähenee. Juuri sitä tekee Metsäntutkimuslaitos Valtakunnan metsien inventoinneissaan. Siitä saadut havainnot ovat kuitenkin toisenlaiset kuin Jouni Lundqvistin.

Puuta on Suomen metsissä enemmän kuin koskaan siitä ajasta, mistä jotakin tiedetään, eli siis vuodesta 1800 lähtien. Metsää hakataan näinäkin vuosina, mutta mikään ei näytä, että sitä hakataan merkittävässä määrin enemmän kuin ns. normaalisti. Veromuutos on runsaasti ylimainostettu kauhukuva, koska verotus muuttuu vain kolmasosalla metsänomistajista ja lisäksi on olemassa vaikka minkälaisia joustomekanismeja.

Niin että eiköhän anneta väärien maailmanloppujen olla, toivoo Hannes Mäntyranta




Paluu Ylevin alkusivulle