Re:__Uraanin_ymparistoriski_UNEPin_muk aan=3D2_?= 0(Oli Iraqin sodan y

---------

Kirjoittajan mukaan: lauri.rantalainenMIUKUsuomi24.fi
Päiväys: 08.05.2003 17:14



P. Raukko: "Kun kerran olet ottanut haasteen vastaan, niin voisitko vielä selvittää mitä lukemissasi raporteissa kerrottiin DU:n mahdollisuuksista aiheuttaa raskasmetallimyrkytys."

Kosovo raportissa on juomavettä koskeva uraanin raja-arvo ja lausunto ilman uraanipitoisuudesta.

Juomavesi:

Sivut 104-105: DU-kärkien uraanista voisi juomaveden uraanipitoisuudeksi arvioida 0,1-1 mg/litra.

Sivu 104: WHO ohjeiden mukaan juomaveden uraaniraja on 0,002 mg/litra.

Sivu 105: UNSCEAR 1993 mukaan (luonnon)uraanin pitoisuudet juomavedessä ovat 0,0001-0,014 mg/litra ja poikkeuksellisen korkeat arvot (esimerkiksi Suomessa)aina arvoon 10 mg/litra.

Hengitysilma:

Sivu 102: DU-pölyn uraanipitoisuudeksi ulkoilman normaaleissa olosuhteissa on arvioitu 50 mikrogramma/m3 ja erittäin pölyisisssä olosuhteissa 0,3 mikrogrammaa/m3. Ja näistä arvoista raportti sanoo, että ne ovat uraanin kroonisen altistuksen hygienirajojen sisällä tai alapuolella. "From toxicological point of view these levels are lower or within ... for chronical exposure." Ilman uraanipitoisuuden raja-arvo ei sattunut raportista silmiini. Siksi jouduin tyytymään raportin sanamuotoon. YLEVImn lukijoista joku kenties löytäisi kyseisen raja-arvon.

Käsittääkseni uraanikaivoksissa on kohta 50 vuotta testattu uraanipölypitoisuuden terveysvaikutuksia, joten hygieniarajoilla lienee perusteltu pohja.

Jos jollakulla on hyviä (tai huonoja tai mitä tahansa)ideoita, joilla voisi täydentää Pekka Haaviston johtamien tutkimusten näkökulmia, niin ne kannattaisi tuoda esiin ja kertoa myös Haavistolle.

Terveisin,
Lauri



Kuukausimaksuton nettiyhteys: http://www.suomi24.fi/liittyma/ Yli 12000 logoa ja soittoääntä: http://sms.suomi24.fi/


Paluu Ylevin alkusivulle