Re: Re: kanadanmajavat

---------

Kirjoittajan mukaan: Lucius Sergius Catilina (lucius-sergius.catilinaMIUKUkoti.fimnet.fi)
Päiväys: 30.05.2003 23:27



> Suomalaisilla on enemmän perinnöllisiä kansallisia sairauksia kuin millään
> muulla kansalla. Ulkomailta tuodut geenit itse asiassa parantavat
> perimäämme. Me olemme ehkä maailman (tai ainakin Euroopan) sisäsiittoisin
> kansa.
>

On siis otettu esiin geneettinen argumentti. Valitettavasti se on vain sitten otettava esiin kokonaisuudessaan, eikä vain niine osineen, jotka ovat ensinnäkin pääosin ns. olkiukkoja, mutta jotka sattuvat miellyttämään lausujaa.

Suomi ei ole tuhoutumassa perinnöllisiin sairauksiinsa. Katumme eivät pursuile sallantautisia, AGU-potilaita tai kuolemaisillaan olevia INCL-lapsia, tai mitään muitakaan kotimaisen tautiperintömme rampauttamia harvinaisuuksia, jotka kuormittaisivat taloudellisen kantokykymme äärimmilleen. Kaikkiaan heitä on Suomessa ehkä parisataa. Tämä asia _ei_ mitenkään vaadi kanadanmajavien ihmisvastineiden laajamittaista tuontia "geeniperimäämme parantamaan", varsinkaan kun ei ole yhtään sanottua, että tuontiyksilöt muilta osin olisivat edes mikään   parannus.

Jos ryhdytään käyttämään geneettistä argumenttia, niin silloin se on myös otettava huomioon _kokonaisena_, eikä toiveajattelun mukaisena olkiukkona.

-- 
Lucius Sergius Catilina
http://www.angelfire.com/linux/catilina



Paluu Ylevin alkusivulle