Re: VS: VS: Luppopuuroa

---------

Kirjoittajan mukaan: Pekka Raukko (pekka.raukko_miUku_PP.INET.FI)
Päiväys: 16.02.2006 11:43



Hannes Mäntyranta kirjoitti:

> En esimerkiksi tiedä, tarkoittaako lupposadanta" samaa kuin "porojen käytettävissä oleva luppo", mutta sen tiedän, että metsäntutkijat eivät ainakaan sitä tarkoita.
>

Ymäärsinkö nyt oikein, että metsäntutkijat eivät pidä lupposadannan seurauksena poron käytettäväksi tulevaa luppoa poron käytettävänä olevana luppona?

>"Porojen käytettävissä oleva luppo" tarkoittaa kuitenkin sitä luppoa, mikä on porojen käytettävissä.
>
>

Löytyykö tälle lupolle jokin määritelmä, vai ainoastaan hehtaarilta löytyvä kilomäärä (alle 2kg), joka on siis vain vajaa kolmannes lähteeni kertomasta vajaasta 7 kilosta.
"Vähimmillään sitä on silloin, kun vain puissa alle kahden metrin korkeudella kasvava luppo on porojen saatavilla; se on noin viisi prosenttia lupon kokonaismäärästä."

>>Luopon suhteuttaminen poron koko vuoden ravinnonkäyttöön on
>>järjetöntä.
>>
>>
>
>Kukas niin on tehnyt? Minä ainakin olen puhunut vain talviruokintakauden - joka on eri asia kuin koko vuosi - lupon tuotosta - joka taas on eri asia kuin käyttö.
>
>

Mitä siis tahdot sanoa, kun kerrot että:  "Jos siis tehtäisiin siten kuin Greenpeace haluaa, se merkitsisi, että kymmenet metsätalouden ja -teollisuuden työpaikat vaarantuisivat vain siksi, että alueen poroelo saisi lisäruokaa kahdeksi päiväksi vuodessa."

Etkö tässä juuri suhteuta lupon merkitystä poron koko vuoden ravinnonkäytöön? Vai ymärränkö kirjoituksesi jotenkin väärin?

-Pekka




Paluu Ylevin alkusivulle