Re: Beige liitto

---------

Kirjoittajan mukaan: thietani_miUku_mappi.helsinki.fi
Päiväys: 15.03.2005 15:23



Zitat von Kaj Winqvist <kwinqvist_miUku_hotmail.com>:

> Soininvaara saa ehkä osittain ansaitsemaansa kritiikkiä (käsittääkseni
> näiden kahden herran sukset ovat olleet jo kauan ristissä), minua
> viisaammat
> odeologit voivat sitten todeta, onko kuva hänestä oikea ja aivan noin
> lohduton.

Kiitos, kun kysyit! Paloheimon hyökkäyksillä liittoa vastaan yleisesti ja Hautalaa ja Soininvaaraa vastaan erityisesti on syvät juurensa 1980 -luvulla, jolloin Paloheimo vehkeili kaikilla mahdollisilla keinoilla oman hänen johtamansa vihreän puolueen perustamiseksi. Kun tämä ei onnistunut, oli hän yhden kauden aivan omilla linjoillaan olevana vihreänä kansanedustajana.

Monet muistavat Paloheimon likaiset trikit. Minä kuitenkaan en muista niitä henkilökohtaisesti, vain sanomalehdistä. kun paloheimolaisten kanssa käytävä taistelu vihreitä perustettaessa näytti niin toivottomalta - samanlaiselta kuin kamppailu SKDL:ssä taistolaisia vastaan - etten ollut kiinnostunut liittymään moiseen riitelevään seurueeseen. Liityin Vihreään liittoon vasta tilanteen selkiydyttyä 1990 -luvun alussa.

Paloheimon käyttämiä temppuja on dokumentoinut elävästi Timo Harakka kirjassaan Viemärirotta, josta löytyy pitkiä yksityiskohtaisia kuvauksia vihreiden varhaishistoriasta. Ajan hengestä ja Paloheimon otteista kertoo s. 111, jossa Paloheimo kuristaa Soininvaaraa julkisesti kurkusta. Soininvaaran kunniaksi on mainittava, että hän ei ole jäänyt näihin juoksuhautoihin enkä ole huomannut hänen ottaneen näitä asioita esille, mutta Paloheimo on kuin japanilainen tarkka-ampuja, joka toisen maailmansodan jälkeen ei suostu uskomaan, että keisari on antautunut (tässä tapauksessa keisarikin on Paloheimo :) eikä siksi suostu tulemaan puusta alas.

parhain terveisin
Tapani Hietaniemi
Radikaaleihin realistisiin reformeihin reilun kritiikin pohjalla!




Paluu Ylevin alkusivulle