Soininvaara välikysysmyskeskustelussa: Hallituspuolueet vesittämässä kuntauudistuksen

---------

Kirjoittajan mukaan: Tontti Jarkko (jarkko.tontti_miUku_eduskunta.fi)
Päiväys: 07.03.2006 14:27



TIEDOTE 7.3.2006 Vihreiden ryhmäpuheenvuoro välikysymyskeskustelussa 7.3.2006.

Puhe kokonaisuudessaan osoitteessa:
www.eduskunta.fi/vihreaeduskuntaryhma/puheet

Soininvaara:
HALLITUSPUOLUEET VESITTÄMÄSSÄ KUNTAUUDISTUKSEN Hallituksen käynnistämä kunta- ja palvelurakennehanke on tarpeellinen ja tervetullut. Viime aikoina hallituspuolueiden merkittävät edustajat ovat kuitenkin esittäneet puheenvuoroja, jotka tähtäävät tosiasiassa koko hankkeen vesittämiseen.

Huoli oman poliittiseen liikkeen vallasta näyttää ohittavan tarpeen turvata kuntien menestys, Soininvaara epäilee.

On todella aiheellista kysyä, onko tällä hallituskokoonpanolla edellytyksiä uudistaa kuntarakennetta ja palvelurakenteita. Olemme saaneet kuulla, ettei vika olekaan kunnissa ja niiden tavassa tuottaa palveluja vaan siinä, ettei hallitus anna kunnille riittävästi rahaa. Miten hallituspuolueiden edustajat voivat näin sanoa?

Jos haluaa hyviä kunnallisia palveluja, on oltava valmis maksamaan niistä veroina. Veroista kuntien valtionosuudetkin ovat peräisin. Väestön ikääntyminen saattaa hyvinvointivaltion hankalaan tilanteeseen, jota hallituksen toteuttamat verojen alennukset pahentavat, Soinivaara muistuttaa.

On vihreidenkin tavoitteiden mukaista alentaa työn verotusta, koska se parantaa työllisyyttä, mutta olemme esittäneet korvaavien verotulojen hankkimista ympäristö- ja energiaveroilla sekä verotuksen porsaanreikien tukkimista suitsemalla harmaata taloutta.

Työssäkäyntialue olisi oikea maantieteellinen alue tuottaa useimpia kunnallisia palveluja ja kehittää yhdyskuntarakennetta. Kuntien välinen tiivistyvä yhteistyö on kelvollinen vaihtoehto vain, jos yhteistyöllä on toimivat säännöt ja hallinto säilyy kansanvaltaisena.

Jos halutaan säilyttää osapuilleen nykyisen kokoiset peruskunnat, kuntien välisen yhteistyön tulee perustua suorilla vaaleilla valittuihin maakunta- tai seutuvaltuustoihin. Tämä tuo kyllä yhdet uudet vaalit - kuka niitä vaaleja muuten niin pelkää ja miksi - mutta se ei lisää hallinnon tasoja vaan vähentää niitä olennaisesti nykyisestä, Soininvaara päättää.

Lisätietoja
Osmo Soininvaara
gsm 050 - 511 3021



Jarkko Tontti
eduskuntasihteeri
Vihreä eduskuntaryhmä
00102 Eduskunta
p. 09-432 3272, 0400-784313
s-posti: jarkko.tontti_miUku_eduskunta.fi


Paluu Ylevin alkusivulle