Kirjoittajan mukaan: Kansalaisten Bioturvayhdistys (bioturva_MiukU_bioturva.org)
Päiväys: 26.04.2004 12:10
Mediatiedote 26.4. klo 12
Kansalaisten Bioturvayhdistys ry.
http://www.bioturva.org
SUOMEN KANTA BT-11 GM-MAISSISTA ON EPÄTIETEELLINEN Perjantaina eduskunnan suuren valiokunnan kuultavana ollut ministeri Korkeaoja kertoi Suomen kannattavan tämän päivän EU-ministerineuvoston kokouksessa Luxembourgissa (15-17 paikallista aikaa) gm-sokerimaissin hyväksymistä markkinoille.
Komissio ei saanut joulukuussa 2003 jäsenmaiden edustajien komiteaa esityksensä taakse ja toi asian nyt ministerineuvostolle, joka äänestää ensimmäistä kertaa 6 vuoteen gm-tuotteesta. Mikäli ministerineuvosto ei saa määräenemmistöä komission esitystä vastaan tulee komissio, aiemman ilmoituksensa mukaisesti, hyväksymään tuotteen huolimatta tieteellisistä ja poliittisista erimielisyyksistä.
Kauppa- ja teollisuusministeriön alainen uuselintarvikelautakunta on tutkinut maissin hakemuksen ja antanut siitä lausuntonsa lähes neljä vuotta sitten (elokuu 2000). Tämän jälkeen kyseisestä gm-lajikkeesta ja Bt-toksiineista on tehty useita tutkimuksia, jotka herättävät huolia.
Suomen hallituksen kanta ei perustu uusimpaan tieteelliseen tietoon eikä ota huomioon vakavia esitettyjä huolia. Belgian, Ranskan ja Itävallan hallituksien alaiset asiantuntijatahot ovat vaatineet lisätutkimuksia ennen hyväksymistä (ks. liite).
Hallituksen tähänastinen löyhä kanta on onneksi jäänyt vähemmistöön. Ministerineuvosto äänestää aina komission esitystä vastaan, jolloin Suomen puoltavalla kannalla on suurempi merkitys Bt-11 hyväksymisessä. Suomen kanta on poliittinen, ei tieteellisesti perusteltu päätös.
On myös väärin, että hallitus kannustaa hyväksymään Bt-11 maissin vanhan uuselintarvikeasetuksen mukaisesti, vaikka 18.4. 2004 tuli sovellettavaksi uusi asetus, joka asettaa tiukemmat vaatimukset mm. tuotteen levittämisen jälkeisestä seurannasta.
Uuselintarvikelautakunnan lausunnot perustuvat vastaanottajamaan viranomaisten antamaan selvitykseen, mikä sekin perustuu lähes pelkästään tuotteen kehittäneen yhtiön toimittamiin asiakirjoihin koetuloksista. Bioturvayhdistys katsoo, että uuselintarvikelautakunnan lausunnot toimivat poliittisten päättäjien mielten rauhoittamiseksi. Varmuutta tuotteen turvallisuudesta ne eivät lisää.
Kunnon tutkimukset ovat todellista läpinäkyvyyttä. Kuluttajien luottamusta ei voi saavuttaa lakaisemalla maton alle epävarmuuksia.
HELPOTTAVAT LINKIT:
Uuselintarvikelautakunnan lausunto
http://www.ktm.fi/chapter_files/Muuntogeeninen_maissi_Bt-11.PDF
Suuren valiokunnan kokouspöytäkirja 23.4. klo 14-16.14 http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/suvp_20_2004_p.htm
Lisätietoja: Hannes Tuohiniitty, puheenjohtaja 044-34523111 / bioturva_MiukU_bioturva.org
MUUNTOGEENINEN SOKERIMAISSI - 10 syytä olla hyväksymättä sokerimaissia Bt-11 (Lähde: Friends of the Earth Europe, suomennos Bioturvayhdistys)
Kyseinen tutkimusraportti asettaa vakavasti kyseenalaiseksi EU:n vanhan elintarvikealan tiedekomitean (SCF) työn laadun, sillä sen Bt-11:stä antama lausunto oli myönteinen.
4. Kasvava huoli Bt-toksiinien allergisoivuudesta Hiljattain julkaistujen tutkimustulosten mukaan Bt-toksiinit voivat aiheuttaa allergiaa. Lisäksi Yhdysvaltain elintarvike- ja lääkevirasto FDA:n mukaan Bt-toksiinin ja munankeltuaisen sisältämän allergeenin aminohapot muistuttavat toisiaan siinä määrin, että ”lisäselvitykset voisivat olla aiheellisia”. Sellaisia ei kuitenkaan ole tehty. Sitä paitsi käytetyt allergiatestit eivät täytä FAO/WHO:n standardeja. SCF:n lausunnossa ei edes mainita Bt-toksiinin mahdollisesti aiheuttamaa allergiaa.
5. EU:n tieteellinen lausunto jättää avoimia kysymyksiä
Vaikka SCF:n antama arvio oli myönteinen, se herättää pikemminkin lisää
kysymyksiä kuin antaa vastauksia, sillä sen perustelut nojaavat
suurelta osin pelkkiin oletuksiin. SCF:n mukaan ”yritys (Syngenta) ei
tehtyjen tutkimusten suuresta määrästä huolimatta ole esittänyt
systemaattisia tietoja muuntogeenisten tai kontrollikasvien
koostumuksesta”. Itse asiassa SCF katsoi, että Syngentan esittämä
näyttö ”tarjoaa vain rajoitetusti näyttöä turvallisuudesta”. Kun
hakijan antamat tiedot ovat olleet puutteelliset, SCF:n arvio
näyttääkin perustuneen seuraaviin seikkoihin:
* ”näkyviä kielteisiä vaikutuksia” ei havaittu, kun karjalle syötettiin
Bt-11:tä ”muutaman viikon ajan”
* eräs Bt-tomaateilla tehty tutkimus
i http://www.biosafety.be/TP/MGC_reports/Report_Bt11.pdf
ii Ranskan elintarviketurvallisuusviraston (AFSSA – AGENCE FRANCAISE DE
SECURITE SANITAIRE DES ALIMENTS) lausunto sokerimaissi Bt-11:n
markkinointilupahakemuksesta uuselintarvikkeita ja elintarvikkeiden
uusia ainesosia koskevan asetuksen (EY) 258/97 nojalla 28. marraskuuta
2003
iii GaugitschH, Spök A, Hofer H, Lehner P, Kienzl-Plochberger K,
Valenta R (2003), Toxikologie und Allergologie von GVO-Produkten. Roten
Reihe des Bundesministeriums für Gesundheit und Frauen - Sektion IV,
Band /03
iv Detection of corn intrinsic and recombinant DNA fragments and Cry1Ab
protein in the gastrointestinal contents of pigs fed genetically
modified corn Bt11, J. Anim. Sci. 2003