Re: erilaisia satoarvioita: KORJATTU TEKSTI

---------

Kirjoittajan mukaan: Jouni Lundqvist (jouni.lundqvist_MiukU_kymp.net)
Päiväys: 29.04.2004 20:55



Matti Pekkarinen:

Jouni kirjoitti: " Kuinka luotettava 1500 kg per hehtaari on. Toiseksi totean, että apulanta on
tehty uusiutumattomilla lunnonvaroilla ja sitä on kuljetettu maan äärestä toiseen ennen pellolle pääsyä. Jos apulanta tuotettaisiin esim. aurinkoenergialla, saattaisin jopa kannattaa sitä. " -
1500 kg lienee yläkanttiin päätellen siitä, että luomuviljelijöiden mielestä 100 euron lisätuki ei oikein riitä korvaamaan kannattavuuden laskua, huolimatta KUSTANNUSTEN PIENENEMISEN JA LISÄTUEN 3000 VILJAKILOA VASTAAVASTA VAIKUTUKSESTA : Jouni lundqvist:

Satoasia lienee helppo selvittää. Soitan lähiaikoina muutamalle luomuviljelijälle ja kysyn heidän satomääriään. Eli en käy inttämään, Matti saattaa olla oikeassa. Lisäksi totean edelleen, että apulanta tuoteaan uusiutumattomilla lunnonvaroilla. Tuskin Matilla on siihen mitään lisättävää. Vai?

jouni L.




Paluu Ylevin alkusivulle