Kirjoittajan mukaan: Hannes Mäntyranta (hannes.mantyranta_miUku_smy.fi)
Päiväys: 08.04.2005 21:46
Tervehdys!
Kun kirjoitin täällä taannoin, että
> > metsätiet ovat kaikkien käytössä, JOS
> > niiden
> > rakentamiseen on käytetty valtion tukirahoja, ja niin asia
> yleensä on.
niin Mikko Hovila vastasi (niinkin kauan sitten kuin 20. maaliskuuta), että
> Nyt on kyllä niin, että jos metsätie, siis pääasiassa metsätalouden
> edellyttämiä kuljetuksia varten tarkoitettu tie, on saanut
> metsänparannus- tai
> kestävän metsätalouden rahoitusta, se ei anna ulkopuolisille
> kulkuoikeutta
> tällaiselle metsätielle.
Nyt täytyy myöntää, että Mikko on tässä oikeassa ja minä väärässä. Kuten lupasin, otin asiasta selvää, ja se selvänotto kertoo, että 1980-luvulta on olemassa Korkeimman oikeuden päätös, jossa metsänparannusrahoitus on niin sanoakseni ei-rinnastettu esimerkiksi Tielaitokselta tai kunnilta saatuun yksityisteiden kunnossapitoa ja rakentamista koskevaan tukeen. Tähän päätökseen nojautuen metsänparannusrahoitusta saanut tie voidaan tosiaankin sulkea vaikka nyt puomilla.
Kuten sanotaan, luulo ei ole tiedon väärti. Toisaalta on niin, että se kun luulee ei useinkaan tiedä luulevansa vaan luulee tietävänsä. Itse luulin sillä perusteella, että siellä mistä minä olen kotoisin, likimain kaikki metsätiet on tehnyt Metsähallitus, ja niillä kulku oli muistaakseni aina vapaata, ellei Naarmassa ollut sotaharjoitus. Joka tapauksessa, jos mielipidettä kaivataan, niin tuo Korkeimman oikeuden päätös on kyllä oikeustajuni vastainen, vaikkakin ehkä lainmukainen.
No, kun tällaista väitettä kuitenkin esitetään, niin olen nyt sitten myös kysynyt, että mihin väitteen esittäjät sen oikein perustavat. Ja heitäkin olen onnistunut tulkitsemaan väärin. He kun ovat tarkoittaneet kuulemma sitä, että metsätalous tuo syrjäseutujen yleisille teille sen liikenteen, jonka takia tiet kannattaa pitää auki.
Hannes Mäntyranta