Pudasjärven 50 vuoden takainen aukko

---------

Kirjoittajan mukaan: Sakari Tuominen (sakari.tuominen_miUku_metla.fi)
Päiväys: 26.04.2005 9:47



Mikko Niskasaari:
Tsot tsot. Tuo on tutkijalta suorastaan

hulttiomaista käytöstä.

Tuominen :
Epäilemättä on ympäristötoimittajamoraalin mukaan hulttiomaista korjata toimittajan itse keksimät lukuarvofaktat.

Mikko Niskasaari:
3. Kalevan artikkelissa määriteltiin aukon rajat 25,6 x 11,2 kilometriä, josta pinta-alaksi tulee armotta 28 672 ha.

Tuominen :
Yhtä armotta, kuin kolmion alaksi tulee kanta x korkeus. Geometrian ala-asteen oppimäärään jo kuulunee, että monikulmion kahdesta ulottuvuudesta ei voi johtaa pinta-alaa.

Mikko Niskasaari
4. Kalevan jutun ainoa konkreettinen luku joka kertoo jotain kasvun määrästä, on viittaus siihen että jossain paikoin tuolla lähes 30 000 ha:n alueella on puuta 160 m2 / ha. Se taas on vähän _alle_ sen, mitä Pohjois-  hehtaari keskimäärin kasvaa 50 vuodessa. Näin ollen Kalevan jutun uho Osaran aukean kasvun ennätystahdista  oli suoranaista kusetusta.

Tuominen :
Kalevan ilmoittaman 160 m3/ha keskitilavuuden perusteella kasvu on alueen keskitasoa. Ko. "aukon" paikallisista olosuhteista riippuen se voi olla vähän tai paljon. Suota ainakin näkyy GT-kartan mukaan riittävän mainitun Livojoen varrella.

Sakari Tuominen




Paluu Ylevin alkusivulle