KOE-ELAINLAKIIN RINNAKKAISLAKIALOITE

---------

Kirjoittajan mukaan: Reijonaho Jaana (jaana.reijonaho_miUku_eduskunta.fi)
Päiväys: 19.05.2005 14:40



Tiedote
19.5.2005

Vihreän liiton varapuheenjohtaja, kansanedustaja Anni Sinnemäki: KOE-ELÄINLAKI TARVITSEE PARANNUKSIA
- Tavoitteena täytyy olla eläinkokeiden vähentäminen

Koe-eläintoimintaa sääntelevän lain tarkoitus täytyy olla kokeiden sääntelyn lisäksi koe-eläinten suojelu. On harmillista, ettei hallituksen esityksessä ole puututtu niihin keskeisiin epäkohtiin, joita eläinkokeita sääntelevä lainsäädäntö sisältää.

Koe-eläinlain tavoitteena täytyy olla, että eläinkokeita vähennetään. Eläinkokeen täytyy olla viimesijainen vaihtoehto, mitä lainsäädännössä pitäisi voimakkaasti korostaa. Kysymys ei ole marginaalisesta ilmiöstä, sillä vuonna 2003 eläinkokeissa käytettiin 343 000 koe-eläintä. Näistä eläimistä noin puolet oli kaloja, muista eläimistä suurin osa oli jyrsijöitä.

Anni Sinnemäen rinnakkaislakialoite hallituksen esitykselle koe-eläinlaista on lähetekeskustelussa eduskunnan täysistunnossa tänään torstaina 19.5.2005. Lakialoitteen on allekirjoittanut Sinnemäen lisäksi 13 kansanedustajaa vihreiden, vasemmistoliiton ja sosiaalidemokraattien eduskuntaryhmistä. Lakialoite löytyy kokonaisuudessaan Sinnemäen internet-sivuilta, www. annisinnemaki.net ja eduskunnan asiakirja-arkistosta.

Lisätietoja:
Anni Sinnemäki
050 511 3166




Paluu Ylevin alkusivulle