Kannanotto: ITAMEREN SUOJELUN POLIITTISTA PAINOARVOA ON NOSTETTAVA

---------

Kirjoittajan mukaan: Ville Niinistö (vimani_miUku_utu.fi)
Päiväys: 13.07.2005 13:01



Hei,

Alla tiedoksenne juuri lahtenyt kannanotto, jota olen tyostanyt Janina A:n ja Tarja C:n kanssa.

Hyvaa kesaa,

-Ville Niinisto
Vihrean liiton vpj

(valitan jos skandinaavimerkit eivat alla olevassa toimi, koneessani on jotain vikaa)

VIHREÄ LIITTO
Kannanotto 13.7.2005

Vihreän liiton puheenjohtaja Tarja Cronberg ja varapuheenjohtaja Ville Niinistö:

ITÄMEREN SUOJELUN POLIITTISTA PAINOARVOA ON NOSTETTAVA Hallituksen on nimettävä erityinen Itämeri-asiamies Itämeren pelastamiseksi

Vihreän liiton puheenjohtaja, kansanedustaja Tarja Cronberg sekä vihreän liiton varapuheenjohtaja Ville Niinistö esittävät hallitukselle, että se perustaa riippumattoman Itämeri-asiamiehen toimiston edistämään Itämeren-suojelua ja kohottamaan sen poliittista painoarvoa. Surkeassa tilassa olevan Itämeren pelastaminen kaipaa vihreiden mielestä hallitukselta nopeita toimia, ja erityisen asiamiehen nimeäminen olisi askel oikeaan suuntaan.

Vihreiden aloite perustuu yhdessä Ruotsin vihreiden kanssa tehtyyn tilannearvioon viranomaistyön kangertelusta molemmissa maissa. Ruotsin vihreät ovat tehneet vastaavan aloitteen omalle hallitukselleen aiemmin tänään.

Itämeri-asiamiehen tehtävänä olisi koordinoida Itämeren suojelutoimia eri viranomaisten kesken, valvoa ja edistää sovittujen päätösten toteuttamista sekä edistää lisätoimia Itämeren suojelemiseksi niin kansallisesti kuin kansainvälisesti. Nykyisellään Itämereen vaikuttavista toimista päättää useat ministeriöt ja muut viranomaiset, ja liian usein suojelutarpeet hautautuvat muiden intressien alle. Itämeri-asiamiehen toimiston tehtävänä olisi varmistaa, että ympäristönsuojelu läpäisee Suomen koko Itämeri-politiikan.

Päästäjen vähentämisen edistämisen lisäksi asiamiehen tehtävänä olisi antaa kaikki tukensa Itämeren tutkimukselle saastumisen ja kalakannan muutosten tutkimiseksi ja mahdollisten korjaustoimenpiteiden selvittämiseksi. Aiemmin keväällä Ruotsin hallituksen nimittämä asiantuntijaryhmä arvioi Itämeren ajautuneen eräänlaiseen takalukkoon, ja terveen tasapainotilan saavuttamiseen tarvitaan jo muitakin toimia kuin päästöjen vähentämistä. Tänä kesänä sinilevälautat ovat levinneet ennen näkemättömän laajalle, ja Ruotsissa koko Gotlannin saari on julistettu uimakieltoon.

Suomen tulisi ottaa asia esille myös 14. parlamentaarisessa Itämerikokouksessa 28.-30. elokuuta Vilnassa, ja tavoitteena tulisi olla että kaikki Itämeren alueen valtiot nimeävät vastaavan asiamiehen.

Lisätietoja:

Puheenjohtaja Tarja Cronberg, puh 050 - 5113009 Varapuheenjohtaja Ville Niinistö, puh 041 - 4657595




Paluu Ylevin alkusivulle