Sipoon valtauksen perustelut

---------

Kirjoittajan mukaan: Anneli Maria Mikkonen (annelimaria.mikkonen_miUku_luukku.com)
Päiväys: 03.08.2006 16:08



Tänään (03.08.) ilmestyneessä Seurassa on kirjoitus Helsingin pyrkimyksistä laajentua Sipoon alueelle. Juttu paljastaa muutamia harhakäsityksiä.

Helsingillä ei ole mitään tonttimaan tarvetta kymmeniin vuosiin, koska Helsingillä, Espoolla, Vantaalla ja Kauniaisilla on rakentamatonta yleiskaavoissa osoitettua maata yhteensä 18,5 miljoonaa kerrosneliömetriä varten, tästä Helsingin osuus on noin kolmannes. Helsingissä nyt oleva asuinpinta-ala on noin 22 miljoonaa kerrosneliömetriä.

Tämä reservi riittää 300.000 uudelle pääkaupunkiseudun asukkaalle 50 vuodeksi. Ja Sipoolta ollaan viemässä sille elintärkeät maa-alueet, jotta Helsinki voisi rankentaa sinne lähiöt 40.000-50.000 asukkaalle ja metron.

Sipoonkorven suojelu näyttää epätodennäköiseltä, jos Helsinki onnistuu aikeissaan. Sillä suurin osä Helsingin omistamasta maasta on Helsinki-Porvoo moottoritien pohjoispuolella Sipoonkorven alueella.

Miten on mahdollista, että Helsingin vihreät kunnallispolitikot ovat menneet tälläiseen halpaan!

Anneli Mikkonen

...................................................................
Luukku Plus paketilla pääset eroon tila- ja turvallisuusongelmista. Hanki Luukku Plus ja helpotat elämääsi. http://www.mtv3.fi/luukku ----- End forwarded message -----

...................................................................
Luukku Plus paketilla pääset eroon tila- ja turvallisuusongelmista. Hanki Luukku Plus ja helpotat elämääsi. http://www.mtv3.fi/luukku




Paluu Ylevin alkusivulle