— Mari Kamaja

Vihreiden puoluehallituksen ja -valtuuskunnan kokoonpanot

Vihreiden puoluekokous valitsi Kuopiossa uuden puoluehallituksen ja -valtuuskunnan. Jäseniksi valittiin seuraavat henkilöt:

PUOLUEHALLITUS

Puheenjohtaja

Ville Niinistö (Varsinais-Suomi)

Varapuheenjohtajat

Krista Mikkonen (Pohjois-Karjala / Vihreät Naiset)

Timo Juurikkala (Uusimaa)

Oras Tynkkynen (Pirkanmaa)

Muut varsinaiset jäsenet - henkilökohtaiset varajäsenet

Inka Hopsu (Uusimaa) - Elina Sillanpää (Keski-Suomi)
Anssi Lepistö (Häme) - Ari Paanala (Pohjois-Savo)
Hanna-Kaisa Lähde (Kymi) - Siru Kauppinen (muut: Viite)
Lotta Kortteinen (Vino) - Juha Ossi (Vaasa)
Aimo Piirainen (Oulun piiri) - Tuula Sykkö (Lappi)
Sallamaari Repo (Naiset) - Anne Bland (Satakunta)
Inka Venetvaara (Vino) - Heikki Vento (Etelä-Savo)
Tuomas Viskari (Helsinki) - Jaakko Stenhäll (Vino)

 

PUOLUEVALTUUSKUNTA

Puheenjohtaja

Johanna Sumuvuori (Helsinki)

Varapuheenjohtajat

Samuli Lintula (Varsinais-Suomi)

Erkki Perälä (Vino / Helsinki)

Muut jäsenet (varsinainen jäsen - varajäsen)

Lappi

Mervi Tuohimaa – Satu Kuha

Pohjois-Karjala

Mikko Häkkinen – Hanna Kirjavainen

Etelä-Savo

Marja Pulkkinen – Veli Liikanen

Vaasan piiri

Henna Rantasaari – Outi Pantsar

Pohjois-Savo

Harri Auvinen – Anne Roponen

Satakunta

Marika Nirhamo – Arvid Saarinen

Keski-Suomi

Touko Aalto – Maia Fandi

Kaakkois-Suomi

Sami Virtanen - Ritva Sorvali

Oulun piiri

Jukka Keski-Filppula – Otto Simola

Miia Hirsikangas – Topi-Jussi Majanlahti (Pirkanmaa)

Häme

Anita Kokkonen – Jukka Ilmonen

Päivi Sieppi – Kimmo Östman

Valtakunnalliset henkilöjäsenyhdistykset

Jukka Relander (Miesliike / Helsinki) – Simo Ruottinen (Yrittäjät / Tampere)

Ari Jäntti (Ekovihreät / Laukaa) – Amu Urhonen (Vaivaiset / Tampere)

Varsinais-Suomi

Laura Rantanen – Riitta Koskimies

Ville-Veikko Mastomäki – Saska Tuomasjukka

Pirkanmaa

Riku Merikoski – Marjaana Laaksonen

Eveliina Asikainen – Tommi Pfander

Vihreät Naiset

Anna-Maria Rajala (Helsinki) – Terhi Ek (Laukaa)

Pauliina Lehtinen (Helsinki) – Hanna Halmeenpää (Kalajoki)

Hanna Kalanne (Espoo) – Hannele Helander (Eura)

Minna Sorsa (Ylöjärvi) - Anita Birstolin (Turku)

Helsinki

Veera Lampi – Hanna Sauli

Laura Nordström – Emma Kari

Timo Pyhälahti – Petri Parrukoski

Ville Tuominen – Aaro Häkkinen (Vino)

Uusimaa

Mikko Huovila – Riikka Åstrand

Teresia Volotinen – Hanna Paatero

Kaisa Saarikorpi – Laura Kekäläinen

Kirsi Kanerva-Poranen – Eero Karisto

Janne Länsipuro – Markus Keskitalo

Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liitto (ViNO)

Paloma Hannonen (Jyväskylä / Helsinki) – Juhis Ranta (Vantaa)

Heikki Sairanen (Tampere) – Antti Yli-Tainio (Jyväskylä)

Aleksi Laine (Turku / Helsinki) – Marika Kemppainen (Kajaani)

Hanna Hakko (Tampere) – Teemu Meronen (Espoo)

Jussi Airaksinen (Joensuu) – Salla Sinkkonen (Tampere)

Julianna Kentala (Turku / Helsinki) – Kimmo Kyrölä (Espoo)

 

Jaa sivu: