Vihreiden teemoja ovat yhteisöllisyys, avoimempi päätöksenteko ja erilaisten vähemmistöjen asema kirkossa. Vihreät haluavat herkistää näkemään ihmisten hätää ja lisätä kansainvälistä vastuuta. Lue lisää: Vihreät seurakuntavaaliteesit.

Vaalit 14.11. - ennakkoäänestys 1.-5.11.

Äänestä vihreitä ehdokkaita omassa seurakunnassasi!

Akaa

Avoin seurakunta -listalla ehdolla:

Virpi Lintunen, palvelusuunnittelija

Espoo

Espoolaiset ehdokkaat on esitelty myös Espoon Vihreiden omalla seurakuntavaalisivulla.

Espoonlahden seurakunta

Vihreät niityt -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Mikko Korpela
Essu Koskinen
Laura Kuivalainen
Merva Mikkola (Vihreän liiton jäsen)
Eero Saari
Jaan Siitonen (Vihreän liiton jäsen)
Ville Talola
Sara Urtti (ehdolla vain seurakuntaneuvostoon)

Leppävaaran seurakunta

Sitoutuneena seurakuntaan -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Henna Ruusu

Olarin seurakunta

Vihreät niityt -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Kirsi Aromaa
Jali Ruuskanen

Tapiolan seurakunta

Vihreät niityt -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Jarmo Heinonen
Liisa Huhtala-Halme
Kaj Järvisalo
Marita Kiviranta
Sirkka Lindroos
Irma Soiniemi
Ari Väisänen

Tuomiokirkkoseurakunta

Vihreät niityt -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Anna Kalske
Ville Stambej
Marjo Matikka
Anu Ristimäki
Kimmo Kotro
Tuulia Tikkanen
Minna Törrönen
Inka Hopsu (ehdolla vain kirkkovaltuustoon)
Johannes Niska-Virta (ehdolla vain kirkkovaltuustoon)

Espoolaiset ehdokkaat on esitelty myös Espoon Vihreiden omalla seurakuntavaalisivulla.

Hamina-Vehkalahden seurakunta

Sillanrakentajat-listalla ehdolla kirkkovaltuustoon:

Katja Andrejev
Satu Kylmälä

Haukipudas

Ehdolla sosiaalidemokraattien ja sitoutumattomien yhteislistalla:

Tarja Tapaninaho

Heinola

Vihreä vastuu -listalla:

Heli Seppälä, myyjä

Helsinki

Kallion seurakunta

ehdolla kirkkovaltuustoon:
Eekku Aromaa
Virve Luomaniemi
Mari Puoskari

ehdolla seurakuntaneuvostoon:
Eekku Aromaa
Johanna Hautakorpi
Virve Luomaniemi
Maria Ohisalo

Meilahden seurakunta

Yhteinen Meilahti -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon:

Matti Pyhtilä, yo.merkonomi, käsityöyrittäjä

Oulunkylän-Käpylän seurakunta

Tulkaa kaikki -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Sirkku Ingervo
Jari J. Marjanen, FM, kääntäjä

Paavalin seurakunta

Vihreät Niityt -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Halonen Maria
Kekkonen Elina
Lehtipuu Otto (vain kirkkovaltuusto)
Nurmi Hannu-Matias
Pyhälahti Timo
Tarjamo Kerttu
Tuominen Ville
Viren Hanna
Viskari Tuomas

Pitäjänmäen seurakunta

Tulkaa kaikki -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Marita Inberg, merkonomi-yo
Anna Laine, FM, konsultti
Liisa Lithovius, viestintäsuunnittelija, lautamies

Taivallahden-Töölön seurakunta

Tulevaisuus ja toivo -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Kari Hartikainen, toimitusjohtaja, KTM
Vesa Virri, VTM, opettaja

Tuomiokirkkoseurakunta

Tulkaa kaikki -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Minna Heimola, TT, kouluttaja
Teemu Korpijärvi, HuK, opiskelija
Irmeli Laitinen, valtiotiet. tri, perheneuvoja
Anna-Maria Soininvaara, kirjastotoimen apulaisjohtaja

Kirkko keskellä kylää -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Leena Eerola, valtiotiet. maist., toimittaja

Hollola

Sitoutumattomien listalla ehdolla kirkkovaltuustoon:

Kristiina Vanhala-Selin, opettaja

Hyvinkää

Yhteinen tulevaisuus -listalla ehdolla kirkkovaltuustoon:

Sinikka Ala-Paavola, FM
Esa Kivivuori, valokuvaaja
Marja-Leena Kurikko, FK
Maiju Laakso, HSO sihteeri

Hämeenlinna-Vanajan seurakunta

Vihreät Niityt -lista ehdolla kirkkovaltuustoon:

Ojansuu Kirsi
Kemiläinen Marjut
Karenius Jaana
Manelius-Kähkönen Sanna
Tuominen Eeva-Maria
Andersson Markus

Imatra

Avoimesti eteenpäin -listalla ehdolla:

Hanna-Kaisa Lähde, nuoriso-ohjaaja/yhteiskuntatieteiden yo
Ritva Pohjola, eläkeläinen/lehtori

Joensuu

Pyhäselän seurakunta

Ihmisten puolesta ihmisten asialla -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Hannele Autti, FM, ohjaaja

Juva

SDP:n listalla ehdolla:

Pauliina Ahtiainen

Jyväskylä

Vihreät Niityt -lista

Kirsi Alastalo
Irene Hallamäki
Tuija Elina Lindström
Sari Makkonen
Hillamaria Pirhonen
Eeva-kaisa Rossi
Ilona Toivanen
Antti Virmasalo
Maija Örnmark

Järvenpää

Luomakunta-ehdokaslista

Aarniokoski Auli, kehitysvammaisten ohjaaja
Gustafsson Ville, kartoittaja
Hänninen Salla, sosionomi AMK
Karulinna Martti, kirvesmies, eläkkeellä     
Markkanen Lassi, sos.alan opettaja, FM
Ollila Seppo, insinööri, eläkkeellä
Pursiainen, Terho, pastori, dosentti
Pyykkö Tiia, teologian yo, opiskelija
Saarikorpi Kaisa, rehtori, musiikin opettaja
Saarinen Anssi, koulupuuseppä

Kajaani

Ehdolla kirkkovaltuustoon Nuoret - kirkon tulevaisuus -listalla:

Matleena Kallinen, opiskelija

Kankaanpää

Kirkon virallisen linjan kannattajien valitsijayhdistyksen listalla ehdolla kirkkovaltuustoon:

Hietamäki Ulla, lukion lehtori
Kangas Elina, laboratoriohoitaja, yrittäjä
Karjalainen Maire, ent. yrittäjä
Rauhaniemi Harri, taidemaalari, taideopettaja
Sampakoski Tiina, erityisopettaja, kouluttaja
Suominen Markku, luontokartoittaja, rakennusmestari
Velhonoja Matti, lehtori

Kerava

Elävä seurakunta -listalla ehdolla kirkkovaltuustoon:

Hanna Rautamies, erityisopettaja
Jorma Kaatrasalo, eläkeläinen

Kiiminki

Palvelun ja yhteyden valitsijayhdistys -listalla ehdolla kirkkovaltuustoon:

Mikko Marjomaa, kartoittaja

Kiimingin seurakuntaväki -valitsijayhdistyksen listalla ehdolla kirkkovaltuustoon:

Anne-Maaria Ahonen, tuntiopettaja

Kouvola

Elimäen seurakunta

Kuuleeko kirkko -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Marke Heijala, matemaattisten aineiden opettaja

Kuopio

Kallaveden seurakunta

Kirkko kaikille -lista

Siponen Laura, ELL. Teol.yo
Tuomainen Leila, Herastuomari, toimistonhoitaja
Nykänen Hannele, Teologi, koordinaattori
Kaipainen Tanja, sairaanhoitaja
Auvinen Harri, Tekniikan tohtori

Lappeenranta

Kansan kirkkoa rakentamaan -listalla ehdolla kirkkovaltuustoon ja seurakuntaneuvostoon:

Hanna Holopainen, diplomi-insinööri
Paula Kuikka-Kiljunen, varhaiskasvatusneuvoja

Laukaa

Vihtavuori-Leppävesi -seurakuntapiiri -listalla ehdolla:

Terhi Ek, KM, päiväkodinjohtaja, Leppävesi
Kalevi Flyktman, aikuiskouluttaja, yrittäjä, Tarvaala

Lempäälä

Vihreät seurakuntalaiset -lista

Järvinen-Alenius Pauliina, YTM, tutkija
Nummela Mika, opettaja
Puro Marjo, tanssinopettaja
Taubert Tero, matematiikan lehtori

Lohja

Tulkaa kaikki -listalla ehdolla kirkkovaltuustoon ja seurakuntaneuvostoon:

Marko Hallanaro
Susanna Komulainen, ympäristötarkastaja
Pipsa Piipponen, lastentarhanopettaja, Lohjan Pelastakaa Lapset ry:n pj, laulaja, työkyvyttömyyseläkeläinen

Loimaa

Loimaan Seudun Vihreiden lista

Tero Heikkilä, nuoriso-ohjaaja
Kerkko Vihava, eläkeläinen

Loppi

Vihreä ehdokaslista

Risto Nurmi, toimittaja, eläkeläinen

Maaninka

Yhteinen seurakunta -listalla ehdolla:

Liisa Pietikäinen, FM

Mikkeli

Tuomiokirkkoseurakunta

Vanhat syntiveljet -listalla ehdolla:

Hämäläinen Mimmi, restonomi
Kolimaa Maire, THM, neuvotteleva virkamies
Lappi-Khabbal Riitta, terveystiedon maisteri
Mynttinen Jarmo, insinööri (eläkk.)
Pakarinen Olavi, rakennusmestari (eläkk.)

Nokia

Tulkaa kaikki -listalla ehdolla kirkkovaltuustoon:

Forssén, Anitta, perushoitaja
Ingström, Sanna, erityisohjaaja
Lamminen, Liisa, varhaiskasvatusyksikön johtaja
Leppämäki, Jouni, tarkastaja
Louhimo, Pekka, puuseppä
Lähde, Leo, fil.kand., eläkeläinen
Santaniemi, Anu, remonttisuunnittelija
Törmä, Taikku, insinööri
Vehmas, Susanna, tutkija

Orimattila

Yhdistynyt seurakuntaväki -listalla ehdolla:

Hannele Fabritius
Panu Hakama
Niina Voutilainen

Oulu

Ehdolla ESLI - Elävä seurakunta, lähellä ihmistä -listalla eri seurakunnissa kirkkovaltuustoon ja seurakuntaneuvostoon:

Karjasillan seurakunta

Leena Kuha, osastosihteeri (ehdolla vain kirkkovaltuustoon)

Oulujoen seurakunta

Satu Haapanen, KM, luokanopettaja
Elina Salow, KM, kouluttaja

Tuiran seurakunta

Markku Hahto, varastomies, toiminnanohjaaja
Jukka Keski-Filppula, filosofian opettaja, FM ja KM
Sari Koski, KM, opettaja (ehdolla vain kirkkovaltuustoon)

Tuomiokirkkoseurakunta

Harri Juopperi, myyjä
Ritva Yrjänä, yrittäjä, omaishoitaja

Pieksämäki

Tolokun väkee -listalla ehdolla

Pitkänen Laura, numero 91

Pirkkala

Vihreät-listalla ehdolla kirkkovaltuustoon:

Antti Aalto
Maarit Hoikkala
Anniina Lehu
Reija Mattsson
Merja Salminen
Siiri Tammisto
Linda Valkeejärvi

Polvijärvi

Perusarvot kunniaan seurakunnassamme -listalla ehdolla:

Risto Nöjd, eläinlääkäri

Pori

Teljän seurakunta

Sitoutumaton seurakuntaväki -listalla:

Hanna Sinisalmi, luokanopettaja, kasvatustieteen maisteri (ehdolla kirkkovaltuustoon)
Marjaana Santavuo, lastentarhanopettaja (ehdolla seurakuntaneuvostoon)

Porvoo

Villiviini-listalla ehdolla suomalaisen seurakunnan kirkkovaltuustoon ja seurakuntaneuvostoon:

Jaana Ahti-Virtanen, fil. maist., toimittaja

Raisio

Kummeli-listalla ehdolla:

Tuula Suomi, tuotespesialisti

Rovaniemi

Seurakuntaväen laajapohjainen valitsijayhdistys -listalla ehdolla kirkkovaltuustoon:

Miikka Keränen, abiturientti
Anniina Poikela, opiskelija
Irma Sarvola, peruskoulun opettaja

Rusko

Ruskon demarien valitsijayhdistyksen listalla ehdolla:

Joona Haarala (sit.), toimittaja

Saarijärvi

Saarijärvi-Pylkönmäki-listalla ehdolla:

Liisa Karvonen, opiskelija
Pirjo Salminen, opettaja, pappi

Salo

Keskiryhmien ehdokaslistalla ehdolla kirkkovaltuustoon:

Martti Halme, ammatinharjoittaja
Kaisa Saarinen, VTM, ylitarkastaja

Savonlinna-Säämingin seurakunta

Ehdolla Elävä seurakunta -listalla:

Heikki Härkönen
Sari Koukka, KM, opettaja

Siilinjärvi

Yhteistyöryhmä-listalla ehdolla:

Kari Hartikainen, opiskelija
Anja Vartiainen, artesaani
Sihvonen Helena, eläkeläinen (sit.)

Siuntio

Suomenkielisessä seurakunnassa ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Reijo Korhonen

Taivassalo

Toimiva yhteinen seurakuntamme -listalla ehdolla:

Laura Rantanen, vapaa toimittaja

Tampere

Viinikan seurakunta

Yhdistyneen seurakuntaväen listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon ja kirkkovaltuustoon:

Ville Vuolanto, FT, historiantutkija

Turku - Åbo

Vihreät Niityt -listat eri seurakunnissa sekä kirkkovaltuustoon että seurakuntaneuvostoon:

Katariinanseurakunta

Jukka Väisänen, kasvatustieteiden opiskelija, yo-merkonomi
Jarkko J. Saarinen, dosentti, nanotutkija
Minna Leka, FM

Maarian seurakunta

Arja Iho, VTM, sosiaalityön johtaja
Tuuli Kastemaa (sit), uskonnonopettaja

Martinseurakunta

Heidi Haapala, sairaanhoitaja
Aapo Rantanen, järjestösihteeri

Mikaelinseurakunta

Ida Peltonen (sit), kauppatiet. yo.
Sanna-Mari Vekkeli (sit), VTK

Tuomiokirkkoseurakunta

Tuomas Vaittinen (sit), tuotannon työntek.

Åbo svenska församling

Eva Nordström, speciallärare
Johan Brandt (obunden), forskare

Tuusula

Yhdessä eteenpäin -listalla ehdolla:

Vilho Grenfors

Vantaa

Korson seurakunta

Nuoret ja uudistusmieliset -listalla ehdolla:

Kaurala Marjatta, valtiot. maist., asiamiessosiaalityöntekijä

Rekolan seurakunta

Tulkaa kaikki -listalla ehdolla:

Kantola Pekka, erityisopettaja, sosionomi
Untamala Eero, asuntolan johtaja, diakoni
Varalahti Marko, kuljetuspäällikkö
Vihma Anu, lähetyksenvalvoja, medianomi (AMK)
Vihunen Jenni, lähihoitaja, eräopas

Tikkurilan seurakunta

Tulkaa kaikki ja Tiksin nuoret -listalla ehdolla:

Huhta Jaana, fil. maist., suunnittelija
Häggblom Laura, kätilö
Kuusela Minna, arkkitehti
Lappalainen Annika, sosionomi
Maskulin Nina, hum. kand., tuottaja
Tähkänen Marika, oik.kand

Vantaankosken seurakunta

Nuoret ja uudistusmieliset – Tulkaa kaikki -listalla ehdolla:

Kostilainen Anniina, metsänhoitaja
Niskanen Petteri, tuottaja (ehdolla vain valtuustoon)
Pajunen Sirpa, johtava hoitaja

Ylöjärvi

Seurakunnan Uudet Tuulet -lista

Päivi Kuusinen (sit.), sairaanhoitaja, kuvataideterapeutti
Marita Miettinen, FM, tiedottaja
Petri Mäki (sit.), rakennustarkastaja
Mervi Niemi-Pietilä, erikoissairaanhoitaja, työhyvinvointikouluttaja
Pirkko Pilvinen (sit.), eläkeläinen
Merja Vuorela (sit.), toimistosihteeri

Äänekoski

Seurakuntaväen ehdokaslistalla:

Ahonen Layla, ympäristöneuvoja, ATK-asiantuntija
Tani Jaana, rehtori

 

Puuttuvatko tietosi? Jos olet itse ehdolla, mutta nimesi puuttuu lähetä tietosi (nimi, titteli tai ammatti, seurakunta, ehdolla kirkkovaltuustoon / seurakuntaneuvostoon / molempiin) osoitteella risto.kankaanpaa@vihreat.fi. Mahdolliset korjaukset tämän sivun tietoihin myös tähän osoitteeseen.

Jaa sivu:
Tilaa upeasti uudistunut Vihreä Lanka!