Vihreät ajavat Euroopassa ilmaston, ympäristön, ihmisoikeuksien ja avoimuuden asiaa. Rohkeasti ja asiantuntevasti. Lujalla tahdolla, laajalla asiantuntemuksella, hyvällä sydämellä.

Vihreille kansainvälisyys, eurooppalaisuus ja EU eivät ole uhkia, vaan tärkeitä rakennuspalikoita kohti parempaa, lempeämpääkin maailmaa.

Europarlamenttivaalien ennakkoäänestys alkaa 27.5. ja kestää 2.6. asti (poikkeuksena 31.5., jolloin ei ole äänestystä). Varsinainen vaalipäivä sunnuntaina 7.6.2009.

Katso kampanjajulisteemme »

Liity suosikkiehdokkaasi tukiryhmään, ilmoittaudu vaalivapaaehtoiseksi »

Tue Vihreiden tai suosikkiehdokkaasi eurovaalityötä rahalahjoituksella » 

Euroopan Vihreiden yhteinen vaaliohjelma »

Greens-EFA - ryhmämme europarlamentissa »

 

 

Touko Aalto 222  

Jyväskylän kaupunginvaltuutettu
Yhteiskuntatieteiden kandidaatti

25-vuotias, asuinpaikka Jyväskylä

www.toukoaalto.com

touko.aalto@vihreat.fi

 

Umayya Abu-Hanna 223

Toimittaja, kirjailija, monikulttuurisuusasiantuntija

48-vuotias, asuinpaikka Helsinki

www.umayya.fi

umayya.abu-hanna@vihreat.fi

 

Mikko Airto 224

Opettaja
Kasvatustieteiden maisteri

36-vuotias, asuinpaikka Hyvinkää

www.mikkoairto.fi

mikko.airto@vihreat.fi

 

Flemming Bergh 225

Konsultti/projektipäällikkö
Kauppatieteiden maisteri

51-vuotias, asuinpaikka Kirkkonummi

www.vihreatehdokkaat.fi/flemming.bergh

flemming.bergh@vihreat.fi

 

Tarja Cronberg 226

Työministeri, Vihreiden puheenjohtaja
Tekniikan tohtori, kauppatieteiden tohtori

65-vuotias, asuinpaikka Polvijärvi

www.tarjacronberg.fi

tarja.cronberg@vihreat.fi

 

Satu Hassi 227

Euroopan parlamentin jäsen
Tekniikan lisensiaatti

57-vuotias, asuinpaikka Tampere

www.satuhassi.net

satu.hassi@vihreat.fi

 

Heidi Hautala 228

Kansanedustaja
Maatalous- ja metsätieteiden maisteri

53-vuotias, asuinpaikka Helsinki

www.heidihautala.net

heidi.hautala@vihreat.fi

 

Hanna Holopainen 229

Kaakkois-Suomen Vihreiden puheenjohtaja, Lappeenrannan kaupunginhallituksen jäsen
Tekniikan ylioppilas

32-vuotias, asuinpaikka Lappeenranta

www.hannaholopainen.fi

hanna.holopainen@vihreat.fi

 

Emma Kari 230

Helsingin kaupunginhallituksen varajäsen, Helsingin kaupunginvaltuutettu
Valtiotieteiden ylioppilas

25-vuotias, asuinpaikka Helsinki

www.emmakari.fi

emma.kari@vihreat.fi

 

Jyrki Kasvi 231

Kansanedustaja, Vihreiden varapuheenjohtaja
Tekniikan tohtori

45-vuotias, asuinpaikka Espoo 

www.kasvi.org

jyrki.kasvi@vihreat.fi



Latekoe Lawson Hellu 232

Oulun vaalipiirin Vihreiden puheenjohtaja, oulunsalolainen kaupunginvaltuutettu
Tietoliikenneinsinööri

46-vuotias, asuinpaikka Oulunsalo

www.latekoelawsonhellu.net

latekoe.lawsonhellu@vihreat.fi 

 

Anna Moring 233

Tohtorikoulutettava, kansalaisjärjestöaktiivi
Filosofian maisteri

30-vuotias, asuinpaikka Helsinki

www.annamoring.fi

anna.moring@vihreat.fi

 

Aleksi Mäntylä 234

Ympäristöasiantuntija, Vihreän miesliikkeen varapuheenjohtaja, Lahden varavaltuutettu
Filosofian ylioppilas

29-vuotias, asuinpaikka Lahti

www.aleksimantyla.fi

aleksi.mantyla@vihreat.fi

 

Mari Puoskari 235  

Vihreiden varapuheenjohtaja, Helsingin kaupunginhallituksen II varapuheenjohtaja
Diplomi-insinööri 

29-vuotias, asuinpaikka Helsinki

www.maripuoskari.net

mari.puoskari@vihreat.fi

 

Elina Rantanen 236

Tutkija, Turun kaupunginvaltuutettu, Turun kulttuurilautakunnan puheenjohtaja, varakansanedustaja
Valtiotieteiden maisteri

30-vuotias, asuinpaikka Turku

www.elinarantanen.net

elina.rantanen@vihreat.fi

 

Jukka Relander 237

Kolumnisti, juontaja, varakansanedustaja, Vihreän miesliikkeen puheenjohtaja
Master of Arts

42-vuotias, asuinpaikka Helsinki

www.jukkarelander.fi

jukka.relander@vihreat.fi

 

Terhi Räsänen 238

Nilsiän kaupunginvaltuutettu
Kasvatustieteiden maisteri, terveystieteiden kandidaatti, viittomakielen tulkki

32-vuotias, asuinpaikka Nilsiä

www.terhirasanen.fi

terhi.rasanen@vihreat.fi

 

Johanna Sumuvuori 240

Kansanedustaja, Vihreiden varapuheenjohtaja
Valtiotieteiden maisteri

32-vuotias, asuinpaikka Helsinki

www.sumuvuori.net 

johanna.sumuvuori@vihreat.fi

 

Juhana Suoniemi 239

Pirkanmaan Vihreiden puheenjohtaja, Tampereen varavaltuutettu
Hallintotieteiden kandidaatti

39-vuotias, asuinpaikka Tampere

www.suoniemi.fi

juhana.suoniemi@vihreat.fi

 

Pasi Toiviainen 241

Tiedetoimittaja, tietokirjailija
Arkkitehti

42-vuotias, asuinpaikka Helsinki

www.pasitoiviainen.fi

pasi.toiviainen@vihreat.fi

Jaa sivu:
Tilaa upeasti uudistunut Vihreä Lanka!