Ehdokkaat puolueen luottamustehtäviin 2015-2017

Vihreiden puoluekokous 2015

Vihreät valitsee kesäkuussa pidettävässä puoluekokouksessa puolueen puheenjohtajan, puoluevaltuuskunnan puheenjohtajan, puoluesihteerin, kolme varapuheenjohtajaa, kahdeksan puoluehallituksen muuta jäsentä sekä näille henkilökohtaiset varajäsenet, puoluevaltuuskunnan kaksi varapuheenjohtajaa sekä puoluevaltuuskunnan muut 37 jäsentä ja näille henkilökohtaiset varajäsenet.

Sääntöjemme 20 § mukaan: "Vaalikelpoisia puoluehallitukseen ja -valtuuskuntaan sekä puoluesihteeriksi ovat henkilöt, joita jokin jäsenyhdistys on esittänyt kyseisen toimielimen jäseneksi puoluekokoukseen mennessä. Esityksessä ei tarvitse yksilöidä, esitetäänkö varsinaiseksi vai varajäseneksi, eikä myöskään varsinaisen jäsenen henkilökohtaista varajäsentä. Henkilö, jota on esitetty puoluehallitukseen, on vaalikelpoinen myös puoluevaltuuskunnan jäseneksi."

Ehdokkaiden valintaa rajaa myös rotaatio.

Alla löydät tiedot tehtäviin esitettävistä henkilöistä. Henkilön nimen perässä on häntä esittävä yhdistys. Löydät ehdokkaista myös kuvat ja esittelytekstit, mikäli ehdokas on ne toimittanut.


EHDOKKAAT PUHEENJOHTAJAKSI

  • Ville Niinistö (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri)

EHDOKKAAT PUOLUESIHTEERIKSI

  • Lasse Miettinen (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri)

>> Lue puoluesihteeriehdokkaan esittely

EHDOKKAAT VARAPUHEENJOHTAJAKSI

  • Touko Aalto (Jyväskylän vihreät, Keski-Suomen Vihreät)
  • Harri Auvinen (Savo-Karjalan Vihreät)
  • Hanna Halmeenpää (Oulun vaalipiirin vihreät, Vihreät Naiset)
  • Inka Hopsu (Uudenmaan vihreät, Vihreät Naiset)
  • Saara Hyrkkö (Aalto vihreät, Vihreät naiset, Viite, Uudenmaan vihreät) 
  • Kati Liikonen (Vihreät yrittäjät, Lahden Vihreät, Padasjoen Vihreät ja Hämeen Vihreä piiri)
  • Hanna-Kaisa Lähde (Imatran seudun vihreät, Vihreä miesliike ry)
  • Maria Ohisalo (Itä-Helsingin Vihreät, Helsingin vihreät naiset, Vihreät nuoret ja opiskelijat, Viite, Armon Vihreät, Vihreät Naiset)
  • Anne Roponen (Savo-Karjalan Vihreät)
  • Antti Tomminen (Pirkanmaan Vihreät)

>> Lue varapuheenjohtajaehdokkaiden esittelyt

EHDOKKAAT PUOLUEHALLITUKSEN JÄSENEKSI

  • Laura Ala-Kokko (Vaasan vaalipiirin vihreät)
  • Harri Auvinen (Savo-Karjalan Vihreät)
  • Tuija Brax-Mertanen (Savonlinnan seudun vihreät)
  • Arja Hakulinen (Uudenmaan vihreät)
  • Sami Halme (Arabia-Käpylä-Viikin vihreät, Etelä-Helsingin Vihreät, Länsi-Helsingin Vihreät)
  • Saara Hyrkkö (Aalto vihreät, Vihreät nuoret ja opiskelijat, Viite, Uudenmaan vihreät
  • Aaro Häkkinen (Vihreät nuoret ja opiskelijat ja Helsingin vihreä seura)
  • Harri Hölttä (Joensuun vihreät, Savo-Karjalan Vihreät)
  • Hanna Kalanne (Vihreät Naiset, Uudenmaan vihreät)
  • Siru Kauppinen (Uudenmaan vihreät)
  • Marko Kivelä (Espoon vihreät, Uudenmaan vihreät)
  • Eeva Koskinen (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri) 
  • Jorma Kuistio [varalle] (Lapin Vihreät)
  • Veli Liikanen (Mikkelin seudun vihreät)
  • Pauliina Lehtinen (Länsi-Helsingin Vihreät)
  • Tapani Lehtonen (Viite, Tampereen Vihreät, Pirkanmaan vihreät)
  • Anssi Lepistö (Hämeen Vihreät)
  • Tommi Liinalampi (Jyväskylän vihreät)
  • Tiia Lintula (Uudenmaan vihreät)
  • Meri Lumela (Vihreät Naiset, Jyväskylän Vihreät, Keski-Suomen Vihreät, Keski-Suomen Vihreät naiset)
  • Topi-Jussi Majanlahti (Pirkanmaan Vihreät)
  • Teemu Meronen (Viite)
  • Timo Perälä (Lappeenrannan seudun vihreät, Viite)
  • Aimo Piirainen (Oulun vihreät, Kalajokilaakson vihreät)
  • Katri Pihjala (Tampereen seudun vihreät naiset, Pirkanmaan vihreät)
  • Jenni Pitko (Oulun Vihreät)
  • Paula Pohjanrinne (Oulun seudun vihreät naiset)
  • Kaarina Ranne (Satakunnan vihreät) 
  • Laura Rantanen (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri, Vakka-Suomen Vihreät, Vihreät Yrittäjät)
  • Leena Riittinen (Etelä-Helsingin Vihreät, Helsingin vihreät naiset, Vihreät naiset, Viite)
  • Anne Roponen (Vihreät Naiset, Savo-Karjalan Vihreät)
  • Heikki Sairanen (Tampereen vihreät, Pirkanmaan vihreät)
  • Katarina Timisjärvi (Haukiputaan Vihreät)
  • Hannu Tuominen (Koillis-Helsingin vihreät)
  • Jukka Väisänen (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri)
  • Mikko Välttilä (Vihreät Yrittäjät, Maaseutu- ja erävihreät)
  • Sari Ylipulli (Lapin vihreät)

EHDOKKAAT VALTUUSKUNNAN PUHEENJOHTAJAKSI

  • Katja Andrejev (Armon vihreät, Kaakkois-Suomen vihreät, Haminan seudun vihreät ja Kotkan seudun vihreät, Maaseutu- ja erävihreät, Vihreät naiset)
  • Eveliina Asikainen (Vihreä Sastamala, Vihreät naiset, Pirkanmaan Vihreät)
  • Inka Hopsu (Uudenmaan vihreät)
  • Jarno Lappalainen (Aaltovihreät, Vihreät nuoret ja opiskelijat, Viite, Uudenmaan vihreät) 
  • Jaakko Mustakallio (Tampereen vihreät ja Pirkanmaan vihreät)

>> Lue valtuuskunnan puheenjohtajaehdokkaiden esittelyt

EHDOKKAAT VALTUUSKUNNAN VARAPUHEENJOHTAJAKSI

  • Alviina Alametsä (Vihreät nuoret ja opiskelijat)
  • Katja Andrejev (Haminan seudun vihreät, Kaakkois-Suomen vihreät, Armon vihreät ja Maaseutu- ja erävihreät, Vihreät naiset)
  • Eveliina Asikainen (Vihreä Sastamala, Vihreät naiset, Pirkanmaan Vihreät)
  • Nico Holmberg (Jyväskylän Vihreät, Keski-Suomen Vihreät)
  • Marko Kivelä (Uudenmaan vihreät)
  • Riitta Koskimies (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri)
  • Jarno Lappalainen (Aaltovihreät, Vihreät nuoret ja opiskelijat, Uudenmaan vihreät)
  • Jaakko Mustakallio (Tampereen vihreät ja Pirkanmaan vihreät)
  • Ari Paanala (Savo-Karjalan Vihreät)
  • Anne Roponen (Savo-Karjalan Vihreät)
  • Jouni Vauhkonen (Uudenmaan vihreät, Vantaan vihreät, Tikkurilan-Aviapoliksen vihreät)
  • Veera Willman (Kuopion Vihreät, Savo-Karjalan Vihreät)
  • Jukka Väisänen (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri)

>> Lue valtuuskunnan varapuheenjohtajaehdokkaiden esittelyt

EHDOKKAAT VALTUUSKUNNAN JÄSENEKSI

  • Mikko Airto (Uudenmaan vihreät) 
  • Alviina Alametsä (Vihreät nuoret ja opiskelijat)
  • Sonja Alanko (Helsingin Vihreät Naiset, Vihreät Naiset, Länsi-Helsingin Vihreät)
  • Lotta Alhonnoro (Vaasan vaalipiirin vihreät)
  • Katja Andrejev (Armon vihreät, Kaakkois-Suomen vihreät, Haminan seudun vihreät, Kotkan seudun vihreät, Maaseutu- ja erävihreät, Vihreät naiset)
  • Harri Auvinen (Savo-Karjalan Vihreät)
  • Tuija Brax-Mertanen (Savonlinnan seudun vihreät)
  • Nina Brunberg (Vihreät yrittäjät)
  • Emil Bulut (Vihreät nuoret ja opiskelijat)
  • Tatu Chanth (Porvoon seudun vihreät, Uudenmaan vihreät)
  • Markus Drake (Helsingin vihreä seura)
  • Vesa Eskola (Pirkanmaan Vihreät)
  • Kristian von Essen (Uudenmaan vihreät)
  • Marika Forsell-Tast (Kokkolan seudun Vihreät)
  • Väinö Friman (Tampereen vihreät, Pirkanmaan Vihreät)
  • Tuomas Green (Porvoon seudun vihreät, Uudenmaan vihreät)
  • Mervi Haakana (Kotkan Seudun Vihreät, Kymenlaakson Vihreät Naiset, Vihreät Naiset)
  • Olga Haapa-aho (Pirkanmaan Vihreät)
  • Mikko Haapala (Hämeen Vihreät)
  • Tarja Haaranen (Uudenmaan vihreät)
  • Arja Hakulinen (Espoon vihreät, Uudenmaan vihreät)
  • Maria Halonen (Kallion seudun Vihreät)
  • Konsta Happonen (Viite)
  • Atte Harjanne (Viite)
  • Markku Haukioja [varajäseneksi] (Satakunnan vihreät)
  • Hanna-Kaisa Heilimo (Tampereen Vihreät, Pirkanmaan Vihreät)
  • Anni Heinälä (Vihreät nuoret ja opiskelijat)
  • Jussi Heinämies (Etelä-Helsingin Vihreät)
  • Marianna Hellén (Vihreät vaivaiset)
  • Kaisa Hernberg (Etelä-Helsingin Vihreät)
  • Miia Hirsikangas-Haataja (Oulun seudun vihreät naiset)
  • Teemu Hokkanen (Espoon vihreät, Uudenmaan vihreät)
  • Nico Holmberg (Jyväskylän Vihreät, Keski-Suomen Vihreät)
  • Mari Holopainen (Etelä-Helsingin Vihreät, Vihreät Naiset)
  • Juha Huhtala (Kouvolan vihreät)
  • Leena Hulkkonen (Vihreä Pirkanmaa, Pirkanmaan Vihreät)
  • Jan Huopainen (Vihreät vaivaiset ja Riihimäen vihreät)
  • Ville Hämäläinen (Pirkanmaan Vihreät)
  • Ilkka Hänninen (Kokkolan seudun Vihreät, Vaasan vaalipiirin vihreät)
  • Teemu Häyrinen (Hämeen Vihreät)
  • Harri Hölttä (Savo-Karjalan Vihreät)
  • Heikki Hölttä (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri)
  • Katja Jansson (Hämeen Vihreät)
  • Jenna Jokinen (Joensuun vihreät, Savo-Karjalan Vihreät) 
  • Sari Jokinen (Riihimäen vihreät, Hämeen Vihreät)
  • Kati Juva (Helsingin vihreä seura, Vihreät Naiset)
  • Risto Karinkanta (Itä-Helsingin Vihreät)
  • Elsi Kauppinen (Vihreä Pohjois-Karjala, Savo-Karjalan Vihreät)
  • Eero Karisto (Kallion seudun vihreät)
  • Miikka Keränen (Vihreät nuoret ja opiskelijat)
  • Silja Keränen (Kainuun Vihreät, Oulun seudun vihreät naiset, Vihreät Naiset)
  • Nadja Kiiskinen (Viite)
  • Aaro Kiuru (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri)
  • Marko Kivelä (Espoon vihreät, Uudenmaan vihreät)
  • Nikolai Klix (Vuosaaren vihreät) 
  • Lotta Koivula (Hämeen Vihreät)
  • Emma Kolu (Vihreät nuoret ja opiskelijat)
  • Anniina Kontiokorpi (Imatran seudun vihreät ja Etelä-Karjalan vihreät naiset)
  • Noora Koponen (Espoon vihreät, Uudenmaan vihreät)
  • Anna Koppanen (Etelä-Helsingin Vihreät)
  • Riitta Koskimies (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri)
  • Satu Kuha (Pohjois-Lapin Vihreat ry/Davvi-Lappi Ruonát, Lapin Vihreät)
  • Liisa Kuparinen (Jyväskylän vihreät, Armon vihreät, Keski-Suomen vihreät, Keski-Suomen vihreät naiset, Vihreät naiset)
  • Reima Kuukka (Kotkan seudun vihreät)
  • Jukka Kuusela (Mikkelin seudun vihreä)
  • Merja Kähkönen (Helsingin vihreät naiset)
  • Petra Laitinen (Mikkelin seudun vihreät)
  • Toivo Laitinen (Vihreät nuoret ja opiskelijat)
  • Jarno Lappalainen (Aaltovihreät, Vihreät nuoret ja opiskelijat, Viite, Uudenmaan vihreät)
  • Tapani Lehtonen (Viite, Tampereen vihreät, Pirkanmaan Vihreät)
  • Tiia Leikas (Pieksämäen seudun vihreät)
  • Johanna Leppäsilta (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri)
  • Tommi Liinalampi (Jyväskylän vihreät, Keski-Suomen Vihreät)
  • Anne Liinamaa (Satakunnan vihreät)
  • Tuomo Liljenbäck (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri)
  • Tiia Lintula (Uudenmaan vihreät)
  • Meri Lumela (Vihreät Naiset, Jyväskylän Vihreät, Keski-Suomen Vihreät, Keski-Suomen Vihreät naiset)
  • Hilkka Luosa (Tampereen vihreät, Pirkanmaan Vihreät)
  • Jocke Lybeck (Porvoon seudun vihreät)
  • Topi-Jussi Majanlahti (Pirkanmaan Vihreät)
  • Anja Malm (Itä-Helsingin Vihreät, Armon Vihreät)
  • Katja Mannerström (Helsingin vihreät naiset)
  • Laura Mansikkamäki (Vihreät nuoret ja opiskelijat)
  • Jari J. Marjanen (Viite)
  • Kirsikka Moring (Vihreät Naiset)
  • Aleksi Mäntylä (Hämeen Vihreät)
  • Sandra Nestorova (Vaasan vaalipiirin vihreät)
  • Marianne Niemelä (Itä-Helsingin Vihreät ry)
  • Tarja Nieminen [varalle] (Pirkanmaan Vihreät)
  • Lea-Elina Nikkilä (Maaseutu- ja erävihreät, Vihreät Naiset, Ikävihreät, Keski-Suomen Vihreät)
  • Pekka Nyman (Lapin Vihreät)
  • Tuomas Ojajärvi (Vaasan vaalipiirin vihreät)
  • Ari Paanala (Savo-Karjalan Vihreät)
  • Petri Parrukoski [vain varsinaiseksi*] (Vuosaaren vihreät)
  • Henna Partanen (Espoon vihreät, Uudenmaan vihreät)
  • Janne Pekkala (Vihreä Pohjois-Karjala ry, Savo-Karjalan Vihreät)
  • Tuomo Pekkanen (Tampereen vihreät, Pirkanmaan Vihreät)
  • Juuso Pesälä (Arabia-Käpylä-Viikin vihreät)
  • Aksu Piippo (Tampereen vihreät, Pirkanmaan Vihreät)
  • Aimo Piirainen (Kalajokilaakson vihreät)
  • Heli Piirainen (Pirkanmaan Vihreät)
  • Jenni Pitko (Oulun vihreät)
  • Paula Pohjanrinne (Vihreät Naiset)
  • Timo Pyhälahti [vain varajäseneksi*] (Itä-Helsingin Vihreät)
  • Outi Pyrhönen (Uudenmaan vihreät)
  • Jussi Pyykkönen (Vantaan vihreät, Uudenmaan vihreät)
  • Saana Raatikainen (Pirkanmaan Vihreät)
  • Simo Raittila (Itä-Helsingin Vihreät)
  • Leena Rantasalo (Arabia-Käpylä-Viikin vihreät, Vihreät Naiset)
  • Eeva Rautamäki (Hämeen Vihreät)
  • Johanna Riitakorpi (Vihreät nuoret ja opiskelijat)
  • Leena Riittinen (Etelä-Helsingin Vihreät, Helsingin vihreät naiset, Viite)
  • Johanna Roihuvuo (Tampereen vihreät, Pirkanmaan Vihreät)
  • Anne Roponen (Savo-Karjalan Vihreät)
  • Eve Rämö (Vantaan vihreät, Uudenmaan vihreät)
  • Kaarina Saramäki (Vihreät Naiset)
  • Andrei Sergejeff (Hämeen Vihreät)
  • Otto Simola (Oulun vihreät)
  • Mirka Soinikoski (Hämeen Vihreät)
  • Mikko Strahlendorff (Länsi-Helsingin Vihreät)
  • Iiris Suomela (Pirkanmaan Vihreät)
  • Mika Taipalus (Itä-Pirkanmaan Vihreät, Pirkanmaan Vihreät)
  • Sini Terävä (Helsingin vihreät naiset)
  • Ilona Toivanen (Uudenmaan vihreät)
  • Saska Tuomasjukka (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri)
  • Hannu Tuominen (Koillis-Helsingin vihreät)
  • Mari Tuominen (Tampereen Vihreät, Pirkanmaan Vihreät)
  • Marja Tähtinen (Tampereen Seudun Vihreät Naiset, Vihreät Naiset, Tampereen Vihreät, Pirkanmaan Vihreät)
  • Börje Uimonen (Uudenmaan vihreät)
  • Marko Ulvila (Pirkanmaan Vihreät, Tampereen Vihreät)
  • Erja Vaarala (Uudenmaan vihreät)
  • Jouni Vauhkonen (Vantaan vihreät, Uudenmaan vihreät)
  • Konsta Weber (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri ja Vihreät nuoret ja opiskelijat)
  • Emmi Wehka-aho (Uudenmaan vihreät)
  • Veera Willman (Vihreät naiset, Savo-Karjalan Vihreät)
  • Jukka Väisänen (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri)
  • Mikko Välttilä (Vihreiden Varsinais-Suomen piiri)

>> Lue puoluevaltuuskuntaehdokkaiden esittelyt


*Rotaatiorajoitukset puoluekokouksen henkilövalinnoissa: Puolueen säännöt rajoittavat perättäisiä toimikausia puolue-elimissä.

Puoluelain 7a § rajoittaa puoluehallituksen valintaa: puolueen hallituksen jäsenenä saa olla vain henkilö, jolla on asuinpaikka Suomessa.

Jaa sivu: