Valtuuskunta valittiin puoluekokouksessa 12.6.2011 ja sen toimikausi oli kaksi vuotta. Toimikausi päättyi 26.5.2013, kun seuraava puoluevaltuuskunta (2013-2015) valittiin.

Suluissa henkilökohtaiset varajäsenet.

Mitä puoluevaltuuskunta tekee?

Puheenjohtaja

Johanna Sumuvuori, Helsinki

Varapuheenjohtajat

Samuli Lintula, Turku
Erkki Perälä, Helsinki

Jäsenet (järjestöittäin/piireittäin)

Uusimaa

Mikko Huovila, Vantaa (Riikka Åstrand, Vantaa)
Kirsi Kanerva-Poranen, Kerava (Eero Karisto, Lohja)
Janne Länsipuro, Loviisa (Markus Keskitalo, Porvoo)
Kaisa Saarikorpi, Järvenpää (Laura Kekäläinen, Hyvinkää)
Teresia Volotinen, Espoo (Hanna Paatero, Espoo)
(lisäksi yksi varajäsen Vinon kautta)

Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liitto

Jussi Airaksinen, Joensuu (Salla Valtari, Tampere)
Hanna Hakko, Tampere (Teemu Meronen, Espoo)
Paloma Hannonen, Jyväskylä/Helsinki (Juhis Ranta, Vantaa)
Julianna Kentala, Helsinki/Turku (Kimmo Kyrölä, Espoo; edustaa Uudenmaan piiriä)
(Aleksi Laine, Helsinki/Turku - eronnut) (Marika Kemppainen, Kajaani)
Heikki Sairanen, Tampere (Antti Yli-Tainio, Jyväskylä)
(lisäksi yksi vinolainen varajäsen Helsingin piirin kautta)

Helsinki

Veera Lampi (Hanna Sauli)
Laura Nordström (Emma Kari)
Timo Pyhälahti (Petri Parrukoski)
Ville Tuominen (Aaro Häkkinen; edustaa ViNOa)

Vihreät Naiset

Hanna Kalanne, Espoo (Hannele Helander, Eura)
Pauliina Lehtinen, Helsinki (Hanna Halmeenpää, Kalajoki)
Anna-Maria Rajala, Helsinki (Terhi Ek, Laukaa)
Minna Sorsa, Ylöjärvi (Anita Birstolin, Turku)

Pirkanmaa

Eveliina Asikainen, Sastamala (Tommi Pfander, Tampere)
Riku Merikoski, Pirkkala (Marjaana Laaksonen, Pälkäne)
(lisäksi yksi pirkanmaalainen varajäsen Oulun piirin kautta)

Varsinais-Suomi

Ville-Veikko Mastomäki, Turku (Saska Tuomasjukka, Paimio)
Laura Rantanen, Taivassalo (Riitta Koskimies, Turku)

Häme

Anita Kokkonen, Lahti (Jukka Ilmonen, Orimattila)
Päivi Sieppi, Hämeenlinna (Kimmo Östman, Hämeenlinna)

Oulun piiri

Miia Hirsikangas, Oulu (Topi-Jussi Majanlahti, Nokia; edustaa Pirkanmaan piiriä)
Jukka Keski-Filppula, Oulu (Otto Simola, Oulu)

Kymi

Sami Virtanen, Kotka (Ritva Sorvali, Kouvola)

Keski-Suomi

Touko Aalto, Jyväskylä (Maia Fandi, Jyväskylä - eronnut)

Vaasan piiri

Henna Rantasaari, Seinäjoki (Outi Pantsar, Vaasa)

Etelä-Savo

Marja Pulkkinen, Mikkeli (Veli Liikanen, Mikkeli)

Pohjois-Savo

Harri Auvinen, Kuopio (Anne Roponen, Iisalmi)

Satakunta

Marika Nirhamo, Pori (Arvid Saarinen, Pori)

Lappi

Mervi Tuohimaa, Kemi (Satu Kuha, Inari)

Pohjois-Karjala

Mikko Häkkinen, Joensuu (Hanna Kirjavainen, Kontiolahti)

Valtakunnalliset henkilöjäsenyhdistykset

Ari Jäntti, Laukaa, Ekovihreät (Amu Urhonen, Tampere, Vaivaiset)
Jukka Relander, Helsinki, Miesliike (Simo Ruottinen, Tampere, Yrittäjät)

Valtuuskunta 2009 - 2011 | Valtuuskunta 2007–2009

Jaa sivu: