Vihreillä on ehdokkaita ainakin seuraavissa seurakunnissa. Oheen on merkitty VALITTU SKN tai VALITTU KV ehdokkaille, jotka tulivat (alustavien tulosten 14.11.) perusteella valituksi seurakuntaneuvostoon tai kirkkovaltuustoon. Osasta seurakuntia ei tuloksia ole saatavilla.

Espoo


Espoonlahden seurakunta

Vihreät Niityt -lista

Alanen, Leena; Hortonomi AMK, (YKV)
Hiltunen, Sami; Vastaanottokodin ohjaaja, (SN) VALITTU SKN
Inomaa, Eeva-Helena; Nuorisonohjaaja, (SN)
Kettunen, Annika; Opiskelija, (SN)
Korpela, Johanna; Kotiäiti/Diakonissa, (SN) VALITTU SKN
Laine-Murhu, Katri; Amanuenssi, Nöykkiö (SN)
Lehtinen, Sini-Tuulia;dipl.Päd.(soz.), FM , Latokaski
Kytö, Juhani; Diplomi-insinööri, Nöykkiö (ÝKV)
Malme, Laura; Nuorisotyönohjaaja/Kotiäiti, Soukka (YKV) VALITTU KV
Mikkola, Merva; VTM, Aluesuunnittelija, Soukka
Siitonen, Jaan; Opiskelija, Soukka
Vesala, Teemu; Tutkimussihteeri, Espoonlahti (SN)

Leppävaaran seurakunta

Vihreät Niityt -lista

Pia Aarrekivi, kouluttaja, opettaja
Eekku Aromaa, opiskelija, pääsihteeri
Tuuli Kanninen, diakoni, sosionomi VALITTU SKN+KV
Erkki Nuotio, ekonomi
Raili Raita-Ruponen, ekonomi, Mti
Henna Ruusu, teol.yo, tekn.yo
Sami Suomalainen, toimitusjohtaja

Olarin seurakunta

Vihreät Niityt -lista

Ojanen Maija, dipl.ins, tutkija VALITTU SKN

Tapiolan seurakunta

Vihreät Niityt -lista

Aropaltio Kirsi, teatterinjohtaja, ohjaaja VALITTU SKN+KV
Järvisalo Kaj, toiminnanjohtaja
Karimäki Johanna, DI, tutkija (YKV)
Kivekäs Liisa, DI, geofyysikko sit. VALITTU SKN+KV
Kivivuori Esa, valokuvaaja
Lindroos Sirkka, KTM
Perämäki Laura, uskonnon ja psykologian lehtori sit. VALITTU SKN
Puhjo Eero-Pekka, siviilipalvelusmies, ylioppilas (SN) sit.
Sarlin Anna-Kaisa, opiskelija (SN) sit.
Väisänen Ari Tapani, teekkari, kansanedustajan avustaja

Tuomiokirkkoseurakunta

Vihreät Niityt -lista

Honkanummi Eeva, sosiaalipsukologi, KV, VALITTU KV
Hopsu Inka, opettaja, KV, VALITTU KV
Juntunen Elina, Tm, tutkija, VALITTU SKN
Kainulainen Antti, Fm, opettaja
Kivistö Timo, Luokanopettaja
Matikka Marjo; yrittäjä VALITTU SKN
Lahtinen-Mäkelä Timo, varastotyöntekijä
Lindholm Sirpa, laboratorioteknikko, eläk.
Niska-Virta Johannes, diakoni, kehittämispäällikkö,
Stambej Ville, Mmm. luokanopettaja
Törrönen Minna Fm, kouluttaja sit.


Halikko


Keskiryhmien yhteislistalla:

Liisa Wright, virallinen kääntäjä, kouluttaja, 60 v VALITTU KV


Hamina-Vehkalahti


Laajapohjainen-listalla ehdolla:

59 Katja Borg, laskuttaja
65 Satu Kylmälä, koulunkäyntiavustaja
82 Tarja Uusitalo, vastaava ohjaaja


Helsinki


Herttoniemen seurakunta


Puolestapuhujat-listalla:

Sallamaari Muhonen, Tullin tiedotuspäällikkö, 42 v


Huopalahden seurakunta


Puukirkko-listalla, ehdolla seurakuntaneuvostoon:

Essi Aarnio-Linnavuori VALITTU SKN


Käpylän seurakunta

Ylitse kaikkien rajojen -listalla

Sirkku Ingervo, erityisopettaja, kaupunginvaltuutettu, kahden koululaisen äiti VALITTU SKN


Malmin seurakunta

Avoin seurakunta -listalla, ehdolla yhteiseen kirkkovaltuustoon

Pekka Sormunen, opinto-ohjaaja, www.pekkasormunen.net



Paavalin seurakunta

Vihreät niityt -lista

Halonen, Maria, järjestösihteeri
Kangas, Ante, matkailuvirkailija,  sit. VALITTU SKN
Kivimäki, Iiris, vaalipäällikkö VALITTU SKN
Lehtipuu, Otto, DI, kaupunginhallituksen 1. vpj. VALITTU SKN+KV
Peltola, Miina, opiskelija, sit. VALITTU SKN
Puoskari, Mari, DI VALITTU SKN
Tuominen, Ville, vaalipäällikkö


Pitäjänmäen seurakunta


Tulkaa kaikki -listalla:

Laine, Anna, FM, tietotekniikkakouluttaja (ehdolla vain seurakuntaneuvostoon)
Pöllänen, Tuulikki, bachelor of engineering VALITTU SKN


Hollola


Sitoutumattomien listalla ehdolla:

67 Matti Laurila, biologi


Hyvinkää

"Seurakuntaelämässä mukana" -listalla

Sinikka Ala-Paavola, 63 v, FM, ruotsin ja englannin kielen lehtori VALITTU KV
Marja-Leena Laakso, 40 v, HSO-sihteeri, kotiäiti
Niina Mustonen, 29 v, lähihoitaja, kotiäiti

Hämeenkyrö

Ehdolla kirkkovaltuustoon Vihreiden listalla

Esa Kantti, hankevetäjä, 48 v.


Hämeenlinna


Vihreät Niityt -lista

Marjo Riitta Antikainen, TT, yliopistonlehtori
Tapio Hakaste, kalastusbiologi
Jaana Karenius, opiskelija
Paavo Raappana, opiskelija


Jyväskylä


Kaupunkiseurakunta

Vihreät Niityt -lista

112 Ahola, Veikko HuK, suomentaja
113 Ammondt, Jukka dosentti
114 Hautala, Timo HuK, projektisihteeri
115 Lyytikäinen, Eila ruokapalveluesimies
116 Sihvonen, Ulla Sinikka maksuliikesihteeri
117 Marjanen, Kaarina FL, musiikinopettaja
118 Seppänen, Anni FM, äidinkielenopettaja VALITTU SKN
119 Viskari, Tuomas YTM, pääsihteeri
120 Kyllönen, Sampo opiskelija

Seurakuntaväen listalla ehdolla:

166 Tero Tilus, opiskelija, yrittäjä [kotisivu]


Maaseurakunta


Vihreät Niityt -lista

Noora Nurmela
Sari Makkonen
Antti Virmasalo
Marjaana Wuolio VALITTU KV
Seppo Wuolio


Kangasala


Kinkeripiiri-listalla:

  8 Johanna Häme-Sahinoja, toimittaja
  9 Anneli Jaatinen, lehtori
10 Leena Kalkamo-Aro, sosiaalikasvattaja


Kankaanpää


Yhteislistalla ehdolla:

Maire Karjalainen, eläkeläinen, yrittäjä


Kirkkonummi

Kirkkovaltuustoon ehdolla sitoutumattomien, keskustan ja kokoomuksen yhteisellä listalla:

Jaana Nuottanen, fil. maist., 37 v VALITTU KV
Antti Poikkeus, suunnittelupäällikkö, 49 v VALITTU KV


Kotka


Ilo irti -listalla:

Jorma Jack, kauppias


Kuopio


Puijon seurakunta

Yhteinen seurakunta - nuorekkaan seurakuntaväen ehdokaslistalla:

Liisa Ollikainen


Lahti


Keski-Lahden seurakunta

Vihreät Niityt -lista

Maire Jokinen
Nea Kontio, 53 v., uskonnonopettaja, pastori, bibliodraamaohjaaja.

Tulkaa kaikki -listalla ehdolla seurakuntaneuvostoon:

Kirsti Vaara, tiedottaja, 55 v
Markku Laitinen, informaatikko, 39 v

Salpausselän seurakunta

Hannu Huovilainen, toimittaja, 53 v.
Tommi Lappi, opiskelija, 25 v. (ehdolla vain seurakuntaneuvostoon)


Lappeenranta


Lauritsalan seurakunta


Seurakunta eläväksi -listalla

Hanna Holopainen 30 v, opiskelija, tekniikan yo
Janne Kauppi 29 v, opiskelija, tietotekniikan mekaanikko



Lempäälä


Seurakuntaväen listalla ehdolla kirkkovaltuustoon:

nro 25  Marjo Puro, tanssinopettaja, 35 v


Loimaa

Vihreä Loimaa -lista

Friberg Ismo, varatuomari, 50 v.
Heikkilä Tero, opiskelija, 29 v.

Mikkeli


Tuomiokirkkoseurakunta


Vanhat syntiveljet -listalla:

Marja-Leena Jääskeläinen
Maire Kolimaa VALITTU KV
Olavi Pakarinen

Maaseurakunta


Kirkko keskellä ihmisten arkea -listalla:

Sini Soljasalo, srk nuorisonohjaaja, sosionomi (AMK)


Mäntsälä

Uudet tuulet -listalla

Susanna Salokannel, kulttuurisihteeri, kotiäiti, 37 v.

 

Nokia

Työväen valitsijayhdistys -listalla:

Anitta Forssén, 52, perushoitaja
Leo Lähde, 62, lehtori (eläkkeellä)


Nurmijärvi

Sosiaalidemokraatit ja sitoutumattomat -listalla:

Tarja Latva-Karjanmaa, MMM VALITTU KV
Seija Neovius


Oulu


Karjasillan seurakunta


Ehdolla ESLI-listalla:

Leena Kuha VALITTU KV

Oulujoen seurakunta

Ehdolla Elävä seurakunta lähellä ihmistä -listalla:

Elina Salow, 49, opettaja

Tuomiokirkkoseurakunta

Ehdolla Elävä seurakunta lähellä ihmistä -listalla:

Ritva Yrjänä, 45, arkkit.yo, omaishoitaja VALITTU SKN

Tuiran seurakunta

Ehdolla Elävä seurakunta lähellä ihmistä -listalla:

Kim Barnes, viestias., 45 v


Pirkkala

VIHREÄ – ehdokaslista:

2  Jani Harjula, 27, opiskelija VALITTU KV
3  Sohvi Ihalainen, 22, lääketiet.kand. VALITTU KV
Susanna Koskimaa, 18, abiturientti
Suvi Laakso, 18, opiskelija
Tuomas Lammi, 20, opiskelija
Jyrki Majakulma, 54, toiminnanjohtaja
Reija Mattsson, 48, luokanopettaja VALITTU KV
9  Mikko Salonen, 20, opiskelija
10 Hillevi Savikko, 34, hallinto-oikeussiht.
11 Peter Skogberg, 19, opiskelija
12 Siiri Tammisto, 21, opiskelija
13 Jarmo Tuominiemi, 20, kasvatustieteiden yo

Pori


Teljän seurakunta

Sitoutumattoman seurakuntaväen listalla ehdolla:

Mia Fagerlund, LL, vt kuntoutuslääkäri, 36 v VALITTU KV


Riihimäki


Vihreä Vaihtoehto

2, Eila Aalto, 58 v, kirkkovaltuutettu, diakoniaryhmän puheenjohtaja; asukasohjaaja, eläkkeellä VALITTU KV
3, Jarmo Heino, 47 v, sosiaalialan lehtori
4, Riikka Lievonen, 22 v, viittomakielen tulkkiopiskelija
5, Asta Paavilainen, 54 v, tradenomi, myyntiassistentti
6, Kati Saukkonen, 45 v, lehtori, teologian ylioppilas


Rovaniemi

Vihreät niityt -lista

Maija Brunni
Berit Hietanen
Rita Koivisto
Teija Koskela


Ruotsinpyhtää


Yhteislistalla ehdolla:

Timo Noroviita


Rääkkylä


Vihreät Niityt -lista

Anja Ruotanen


Savonlinna


Seurakunta aktiiviseksi -listalla:

Sari Koukka, KM, luokanopettaja, 39 v. VALITTU KV


Siilinjärvi

Yhteistyön ehdokaslistalla:

Kari Hartikainen, kirkkovaltuutettu
Raija Kumpulainen, perhepäivähoitaja, kunnanvaltuutettu
Riitta Vepsäläinen, sihteeri, kirkkovaltuutettu ja kirkkoneuvoston jäsen


Sipoo


Sipoon suomalainen seurakunta


Ehdolla kirkkoneuvostoon seurakuntalaisten yleisellä listalla:

Satu Kalliokuusi, kuvataiteilija VALITTU SKN


Tampere


Kalevan seurakunta

Tulkaa kaikki -listalla:

Iikku Mattila, opiskelija
Tuomas Rinne, opiskelija

 

Messukylän seurakunta

Yhteisen seurakuntaväen listalla:


Tiina Airaksinen, kaupungin tilakeskuksen johtokunnan jäsen, Invalidiliiton järjestösihteeri (ehdolla kirkkovaltuustoon)
Irene Roivainen, kaupunginvaltuutettu, kirkkovaltuutettu, ykn:n jäsen VALITTU SKN

 

Tornio

Vihreä Väylä -listalla:

Matti Korteniemi


Tuusula

Vihreät niityt -lista

Anita Salonen, 36 v. diakonissa  (sitoutumaton) VALITTU KV
Markus Meckelborg, 44 v. varastomies , Tuusulan Vihreiden sihteeri
Vilho Grenfors, eläkeläinen


Vantaa


Hämeenkylän seurakunta

Hämeenkylän huominen -lista

Kaarina Lähteenmäki, hum.kand.
Maria Saarivuo-Sirén, musiikkiluokanopettaja VALITTU SKN+KV

Korson seurakunta

Avoin valitsijayhdistys -listalla:

Marjatta Kaurala, valt.maist., suunnittelija

Rekolan seurakunta

Avoin valitsijayhdistys -listalla:

Marjo Piilo, terveydenhoitaja VALITTU SKN

Tikkurilan seurakunta

Vihreät Niityt -lista (SN = ehdolla seurakuntaneuvostoon, KV = kirkkovaltuustoon, ei merkintää = ehdolla molempiin)

Laura Häggblom, kätilö
Anna Kivekäs, LTO, opiskelija VALITTU SKN+KV
Annika Lappalainen, erityisluokanopettaja (KV)

Markku Martinmäki (sit), markkinointisuunnittelija
Maskulin Nina, teatterituottaja
Saarinen Päivi (sit), kasv. maist., erityisluokanopettaja
Silander Nina (sit), diakoni, kouluttaja (SN)

Vantaankosken seurakunta

Avoin valitsijayhdistys -listalla:

Kuparinen Veli-Matti, ekonomi, lautamies (ehdolla kirkkovaltuustoon)

Jaa sivu:
Tilaa upeasti uudistunut Vihreä Lanka!