Vihreät esittää sujuvaa polkua muksusta maisteriksi

21.01.2026

Jos ja kun Suomi haluaa olla koulutuksen kärkimaa, tulee koulutuspolun jokaisen askelman olla kunnossa ja jokaisella tasa-arvoiset mahdollisuudet rakentaa tulevaisuuttaan. Vihreät esittää toimia varhaiskasvatuksen laadun parantamiseksi, painettujen oppimateriaalien lisäämistä sekä korkeakoulujen hakijasuman purkamista. Vihreiden eduskuntaryhmä piti talvikokousta Vantaalla ja Helsingissä 20.–21.1.

Korkea osaaminen ja tasa-arvoiset koulutusmahdollisuudet ovat Suomen tie ylös taantumasta. Haluamme pitää kiinni lupauksesta, että Suomessa jokainen voi kouluttautua niin pitkälle, kuin rahkeet riittävät. Tämä edellyttää sujuvaa koulutuspolkua muksusta maisteriksi.

Varhaiskasvatuksen kuntakohtaiset erot ovat liian suuria

Opetus- ja kulttuuriministeriö julkaisi viime viikolla edellisellä hallituskaudella käynnistetyn kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun loppuraportin. Kaksivuotinen esiopetus ei raportin perusteella kaventanut lasten oppimiseroja toivotulla tavalla. Raportista ilmenee, että lasten saamassa tuessa on isoja eroja. On esimerkiksi kuntia, joista ei löydy lainkaan varhaiskasvatuksen erityisopettajia. Kaksivuotisen esiopetuksen sijaan nyt tarvitaan vaikuttavia täsmätoimia viisivuotiaiden varhaiskasvatuksen vahvistamiseen ja koulutusasteiden välisiin siirtymiin.

Yksi kriittinen kohta koulupolulla on siirtymä varhaiskasvatuksesta esiopetukseen ja siitä edelleen alkuopetukseen. On tärkeää, että tätä nivelvaihetta kehitetään, jotta lapsi voi edetä omien valmiuksien mukaisessa tahdissa ja tuen jatkuvuus turvataan.

Vihreät esittää viisivuotiaiden viskaritakuuta, jolla saadaan kaikille viisivuotiaille laadukkaita päiväkotipäiviä ja jokainen viisivuotias varhaiskasvatuksen piiriin. 

Jokaiselle viisivuotiaalle tulisi osoittaa automaattisesti paikka varhaiskasvatuksessa. Ryhmiin tarvitaan pysyviä aikuisia sekä lisää kieli-, kulttuuri- ja erityisopettajia.

Joustavaa esi- ja alkuopetusta pilotoitiin pienimuotoisesti jo edellisellä vaalikaudella. Parhaiden käytäntöjen pohjalta tulisi käynnistää laajempi kokeilu.

Kolme painettua kirjaa lukuvuodessa jokaiselle peruskoululaiselle

Oppivelvollisuusiän korottaminen oli hyvä asia, mutta se on samalla tehnyt näkyväksi sen, että koko ikäluokalla ei ole pelkän peruskoulun pohjalta riittäviä valmiuksia käydä lukiota tai ammatillista koulutusta. 

Moni opettaja haluaisi suosia painettuja materiaaleja nykyistä enemmän, mutta kuntien vaihteleva taloustilanne ja poliittisten päättäjien tekemät päätökset eivät aina mahdollista sitä. Kysymys painetuista oppikirjoista on myös alueellisen koulutuksellisen tasa-arvon kysymys.

Vihreät esittää, että otamme käyttöön kunnille ja kouluille suunnatun erillisen tuen painettujen koulukirjojen ja oppimateriaalien hankintaan sekä koulukirjastojen valikoiman parantamiseen. 

Hakijasuman purku vaatii toimia

Suomi on tavoitellut korkeakoulututkintoa puolelle ikäluokasta vuoteen 2030 mennessä. Viimeistään nyt on aika huomioida elefantti huoneessa: Tavoite ei ole toteutumassa nykyisillä toimilla. 

Korkeakoulututkintojen määrä 25–34-vuotiaiden ikäluokassa on jäänyt Suomessa laahaamaan noin 40 prosenttiin samaan aikaan kun keskeiset OECD-verrokkimaat ovat menneet vauhdilla ohi. Jos koulutukseen ei olisi patoutunutta kysyntää, tämän hetken aloituspaikat riittäisivät siihen, että joka toinen nuori suorittaisi korkeakoulututkinnon. Hakijasuman purku olisi samalla harppaus kohti 60 prosentin korkeakoulutusastetta.

Vihreät esittää hakijasuman purkamiseksi korkeakoulujen rahoituksen vahvistamista suoralla budjettirahoituksella yritystukia karsimalla sekä korkeakoulujen pääomittamista valtion omaisuutta myymällä.

Esitämme myös opiskelijavalintojen kehittämistä niin, että vähemmänkin houkutteleva opiskeluvaihtoehto kannattaisi ottaa vastaan ja ensimmäisen vuoden opinnot eivät vielä poistaisi ensikertalaisuudesta saatavia pisteitä.

Koulutuksen rahoitus on turvattava ylivaalikautisesti

Yksi keino rahoittaa uusia koulutusmenoja olisi pienenevistä ikäluokista vapautuvien varojen ohjaaminen takaisin koulutuksen rahoitukseen.

Vihreät esittää kaikille eduskuntapuolueille sitoutumista koulutuksen rahoituksen vahvistamiseen ylihallituskautisesti, mikä parantaisi koulutuksen laatua.