Työryhmät 2019–2021

Vihreiden eduskuntaryhmän, ministeriryhmän, puoluehallituksen ja valtuuskunnan työn tukemiseksi perustetaan useita työryhmiä. Puoluehallitus on nimennyt työryhmien asiantuntijajäsenet kaksivuotiskaudeksi.

Työryhmiin, niiden puheenjohtajiin ja jäseniin voit olla yhteydessä, jos haluat lisätietoa poliittisesta teemasta, välittää vihreille tietoa työryhmälle kuuluvasta aiheesta tai kutsua asiantuntijapuhujan tapahtumaasi!

Työryhmät mm. valmistelevat sektoriohjelmia.

Eurooppa-työryhmä
Pj:t Markus Drake, Katri Ylinen, jäsenet Ville Elonheimo, Pihla Hankamäki, Johanna Kohvakka, Lauri Korvenmaa, Annika Ojala, Antti Ojala, Dave Pemberton, Gurmann Saini, Kati Systä, Coel Thomas

Periaateohjelmatyöryhmä
Työryhmän toimeksiantona on valmistella puolueen uusi periaateohjelma puoluekokouksen 2020 hyväksyttäväksi.
pj:t Saara Hyrkkö ja Jaakko Mustakallio; jäsenet Johanna Kohvakka, Noora Korhonen, Amanda Pasanen, Timo Perälä, Anne Roponen, Heikki Sairanen ja Milo Toivonen

Reilun muutoksen työryhmä
Työryhmän toimeksiantona on valmistella reilun muutoksen ohjelma puoluevaltuuskunnan hyväksyttäväksi.
pj. Iiris Suomela, jäsenet Tuuli Hirvilammi, Timo Huhtamäki, Minna Hölttä, Brigita Krasniqi, Sarianna Mankki, Jani-Petri Martikainen, Touko Niinimäki, Peppi Seppälä, Hannele Tallqvist ja Ville Tynkkynen

Sukupolvipoliittinen työryhmä
Työryhmän toimeksiantona on valmistella puoluevaltuuskunnan hyväksyttäväksi ikääntymispoliittinen ohjelma (hyväksytään 26.4.2020) sekä lapsi- ja nuorisopoliittinen ohjelma (hyväksytään helmikuu 2021)
pj:t Kati Juva, Silja Uusikangas; jäsenet Irmeli Elomaa, Sari Koskinen, Hanna-Leena Laitinen, Hanna-Kaisa Lähde, Johanna Niemi, Touko Niinimäki, Sameli Sivonen, Auni-Marja Vilavaara

Kaupunki- ja kuntavisiotyöryhmä
Työryhmän toimeksiantona on valmistella puoluevaltuuskunnan hyväksyttäväksi kaupunki- ja kuntavisio (hyväksytään syksyllä 2020).
pj:t Tiina Huilaja ja Jaakko Stenhäll, jäsenet Mikko Airikkala, Hanna Hannus, Juha Joki, Jessica Karhu, Anne Lehtelä, Rosa Meriläinen, Lea-Elina Nikkilä, Ari Paanala, Saara Peutere-Heikka, Elli Saari, Heikki Savola

Metsäpoliittinen työryhmä
pj:t Jenni Pitko, Tarmo Ketola, jäsenet Happonen Konsta, Heinonen Sampsa, Huhmarniemi Saara, Huttunen Oona, Myllykoski Katri, Nykänen Erkki, Puikko Maire, Van Wonterghem Antti, Väänänen Maaret, Walsh Marcus

Kuntavaaliohjelmatyöryhmä
pj. Tiina Elo, jäsenet Laura Ala-Kokko, Vaasa; Olga Haapa-aho, Tampere; Hanna Halmeenpää, Kalajoki; Ilona Helle, Jyväskylä; Maisa Juntunen, Kangasniemi; Sameli Sivonen, Helsinki; Kaisa Spies, Kouvola; Hannu Tuominen, Helsinki; Mikko Vesterinen, Järvenpää; Jukka Vornanen, Turku

Koulutus- ja tiedepoliittinen työryhmä
pj. Annakaisa Tikkinen, jäsenet Alanko Vilja, Alhonnoro Lotta, Bursiewicz Nick, Jauhiainen Maria, Kontturi Heikki, Kuparinen Ninni, Mäkelä Jakke, Petäjä Julia, Takala Sari, Väisänen Pauli

Ympäristö- ja luonnonsuojelutyöryhmä
pj:t Ilona Helle ja Iiro Ikonen, jäsenet Aalto Esa, Assmann Dolf, Honkala Niina, Lehti Milla, Salonen Sari, Seppänen Tia, Tuominen Aino, Törmänen Tea

Ilmasto- ja energiatyöryhmä
pj. Oras Tynkkynen, jäsenet Ida Bergmann, Zahra Karimy, Leena Kontinen, Oona Käyhkö, Jonni Lehtiranta, Riku Merikoski, Matleena Moisio, Ville Seppälä, Jussi-Pekka Teini, Tea Törmänen

Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustyöryhmä
pj. Amu Urhonen, jäsenet Aapalahti Riikka, Hämäläinen Johanna, Martikainen Jani, Miettinen Tanja, Patjas Sanna-Kaisa, Piha Hanna, Tirkkonen Maria

Talous- ja työllisyystyöryhmä
pj. Jussi Junni, jäsenet Alhonnoro Lotta, Gorschkow Elena, Kouti Sakari, Lakka Emilia, Liinalampi Tommi, Mannerström Katja, Vilppula Tommi, Virta Tatu, Yanar Ozan

Sosiaaliturvatyöryhmä
pj. Lukas Korpelainen, Touko Niinimäki, jäsenet Kivistö-Orjatsalo Elisa, Kuisti Jenni, Liinalampi Tommi, Närvä Tuula, Salovaara Anu, Sandelin Iris, Toivonen Milo, Väisänen Jukka

Ulko- ja turvallisuuspoliittinen työryhmä
pj. Timo Perälä, jäsenet Aartola Riikka, Harjanne Atte, Keränen Petteri, Ketola Johannes, Lammensalo Linda, Luoto Laura, Miettinen Tanja, Silvennoinen Oula, Ulvila Marko, Voipio Timo, Westerlund Nora

Eläin- ja maatalouspoliittinen työryhmä
pj. Minna Hölttä, jäsenet Heinonen Sampsa, Hirvasvuopio Janne, Kirves Kirsi, Laitinen Tuomas, Leinonen Petri, Loppi Karla, Niiranen Janne, Pehkonen Ninni, Räty Simo, Salmi Riitta, Vuorenpää Hanna, Åberg Veijo

Tietoyhteiskuntatyöryhmä
pj. Antti ”Jogi” Poikola, jäsenet Apajalahti Ahto, Harjanne Atte, Isomäki Mira, Kasvi Jyrki, Kauhanen-Simanainen Anne, Kinnunen Matti, Komulainen Mirja, Korpivaara Päivi, Mäkkeli Jori, Pyhälahti Timo, Saariaho Aki, Sidoroff Ilona, Wikström Minna

 

Jaa sivu: